فا

‫ فرهنگ انتشار محتوا (۱)

شبكه‌هاي اجتماعي تاثيري روزافزون بر زندگي روزمره و رفتار اجتماعي مردم دارند و با رشد و توسعه فزاينده، بيش‌ازپيش در شكل‌گيري فرهنگ و رفتار اجتماعي مؤثر هستند. تصور كنيد جامعه‌اي با بيش از يك ميليارد نفر جمعيت متشكل از فرهنگ‌ها، اقوام و كشورهاي گوناگون در يك جامعه‌ مجازي گرد هم آمده‌اند و افكار و عقايدشان را مي‌توانند در كسري از ثانيه در اختيار كاربران ديگر در اقصي نقاط گيتي قرار دهند. بدون وجود چارچوب‌هاي اخلاقي و قواعد پذيرفته‌شده عمومي، اين ابزار مي‌تواند نقش مخربي در جوامع ايفا كند و موجب بروز مسائل فرهنگي و اجتماعي گسترده شود.

در اين سلسله آگاهي‌رسان‌ها قصد داريم به تبيين چارچوب‌هاي اخلاقي در شبكه‌هاي اجتماعي بپردازيم و از ديدگاه‌هاي گوناگون، مسئله اخلاق و ارزش‌مداري را در شبكه‌هاي اجتماعي مورد كنكاش قرار دهيم، باشد كه با توجه به اين مهم ساير مخاطرات موجود در فضاي رسانه‌هاي اجتماعي مانند مباحث مرتبط با امنيت و حريم خصوصي ما و دوستان ما نيز به صورت مثبت تحت تاثير قرار بگيرد. در اين آگاهي‌رساني به بيان برخي از قواعد كلي فعاليت در شبكه‌هاي اجتماعي كه مي‌بايست توسط كاربران عادي به كار گرفته شوند مي‌پردازيم.

  • دقت

دقيق و محتاط بودن يكي از ويژگي‌هاي اوليه براي رفتار اخلاقي در شبكه‌هاي اجتماعي است. بايد توجه شود كه انتشار يك مطلب توسط يك فرد بيانگر ديدگاه و طرز تفكر وي است و درصورتي‌كه كاربر بدون دقت و استفاده از قوه تشخيص اقدام به انتشار مطالب نمايد، ممكن است مطالبي بي‌پايه و اساس كه موجب تشويش اذهان است را بازنشر كند. اين امر علاوه بر تبعات اجتماعي، وجهه فرد و شخصيت فرد را به بوته نقد مي‌گذارد و به‌مرور در ميان دوستان و طرفداران خود به‌عنوان فردي نامعتدل و داراي نكات منفي شخصيتي شناخته خواهد شود. لذا ضروري است پيش از تصميم به بازنشر مطلبي در مورد صحت و درستي آن‌ها اطمينان لازم را كسب كرد و به ترويج شايعات و مطالب بي‌ريشه رداخته نشود. براي اين كار كافي است فرد با يك جستجوي اينترنتي ساده در منابع معتبر شواهد لازم براي اطمينان از صحت مطلب را فراهم كند و در صورت بروز سوال و ترديد از سوي ديگر كاربران به بيان شواهد و تضمين درستي مطلب منتشرشده بپردازد. اين مسئله در مورد انتشار تصاوير و ويديوها اهميت ويژه‌اي مي‌يابد. تصاوير به‌راحتي مي‌توانند دست‌كاري شوند و ويديوهاي قديمي مي‌توانند به‌عنوان منابع جديد معرفي شوند. لذا پيشنهاد مي¬شود در صورت ترديددر صحت مطالب چندرسانه‌اي، از انتشار آن‌ها جلوگيري شود.

  • صداقت

لزوم رعايت صداقت و شفافيت از ديگر اصول اخلاقي فعاليت در شبكه‌هاي اجتماعي است. همان‌گونه كه گفته‌شد، مطالبي كه فرد در شبكه‌هاي اجتماعي منتشر مي‌كند نشان‌دهنده شخصيت اوست و در صورت رفتار غيراخلاقي و عدم رعايت صداقت و انتشار مطالب دروغين، رفتار او از سوي ديگر كاربران ملاحظه شده و در طولاني‌مدت ارتباطات اجتماعي او به مخاطره خواهد افتاد. اين مسئله در مورد ديدگاه‌هاي فردي اهميت به سزايي دارد و كاربر نبايد آگاهانه با استفاده از ميزان رابطه و نفوذ خود براي بيان مطالب نادرست و غلط استفاده كند. ذكر منبع در مورد مطالب ديگران و رعايت حق مالكيت فردي در شبكه‌هاي اجتماعي مسئله‌اي بسيار مهم و اساسي است و بايستي از سوي كاربران موردتوجه ويژه‌اي قرار گيرد.

  • رعايت بي‌طرفي

اين مسئله به‌طور خاص در مورد انتشار مطالب حاوي ديدگاه‌هاي مرتبط به مسائل اجتماعي اهميت مي‌يابد و متأسفانه بسياري از كاربران آن را ناديده مي‌گيرند. در هنگام فعاليت در شبكه‌هاي اجتماعي، فرد در مواجهه با افكار و عقايد گوناگون و بعضا در تضاد قرار مي‌گيرد. دوستان و كساني كه در ارتباط با وي در شبكه‌هاي اجتماعي هستند، ممكن است عقايد مختلفي داشته باشند. بيان مطالب و محتوا در شبكه‌هاي اجتماعي بدون توجه به طيف گسترده اين عقايد مي‌تواند موجب تحت شعاع قرار دادن شخصيت فرد شده و به‌مرور موجب در انزوا قرار گرفتن وي شود. بيان مطالب حساسيت‌زا و جانب‌دارانه از يك گروه خاص مسئله‌اي است كه بايد تا حد لزوم از آن اجتناب شود و رعايت انصاف و البته صداقت در بيان و پرداختن به اين مسائل در نظر گرفته شود تا عواقب سو براي او در برنداشته باشند.

  • مسئوليت‌پذيري

بايد توجه شود كه فضايي كه در شبكه‌هاي اجتماعي در اختيار فرد است يك فضاي عمومي است و هركسي كه در اين فضا فعاليت مي‌كند قادر به مشاهده و رصد بسياري از رفتارهاي ديگران است. همان‌گونه كه انتظار مي‌رود در فضاهاي عمومي در جامعه رفتار مسئولانه‌اي داشته باشيم، مي‌بايست اين ويژگي در فضاي شبكه‌هاي اجتماعي نيز رعايت شود. نكته‌اي كه وجود دارد اين است كه گاه كاربران تفاوت ميان فضاي خصوصي و عمومي را در شبكه‌هاي اجتماعي درك نمي‌نمايند و رفتار مناسبي بروز نمي‌دهند. بايد توجه داشت كه تمامي اطلاعات مندرج شده در شبكه‌هاي اجتماعي توسط فرد به‌راحتي قابليت انتقال و مشاهده توسط ديگران را دارند و رفتار مسئولانه در فضاي مجازي بايد به‌گونه‌اي باشد كه فرد در آينده با مشاهده آن مطالب و آشكار شدن آن‌ها احساس شرمندگي و تأسف ننمايد. يك راهكار كلي مي‌تواند اين باشد كه فرد با نگاه يك ناظر بيروني به فعاليت‌هاي اجتماعي خود بنگرد و بتواند از فعاليت‌هايش در شبكه‌هاي اجتماعي در حضور ديگران و يا يك هيئت‌منصفه فرضي دفاع كند. مي بايست طرز رفتار فرد در شبكه‌هاي اجتماعي با رفتار او در فضاهاي عمومي ديگر تضاد و تعارضي نداشته باشد.

  • احترام

همان‌گونه كه گفتيم شبكه‌هاي اجتماعي محل اجتماع طيف وسيعي از عقايد، فرهنگ‌ها و سلايق گوناگون است. رعايت احترام و در نظر داشتن اصول فرهنگي و اجتماعي در هنگام فعاليت در شبكه‌هاي اجتماعي اصلي اساسي و غيرقابل‌اجتناب است. طوري رفتار كنيد كه مي‌خواهيد با شما رفتار شود. رسول گرامي اسلام ( صلي الله عليه واله) در اين مورد مي‌فرمايد: براي تلبس به عدالت بايد دو كار كنيد: آنچه براي خود نمي پسنديد براي ديگران نپسنديد و آنچه براي خود مي پسنديد براي ديگران هم بپسنديد.

رعايت احترام متقابل و پرهيز از انتشار مطالب حساسيت‌زا و در تقابل قرار گرفتن با عقايد ديگران جز ايجاد فضايي غيردوستانه و پراسترس حاصلي نخواهد داشت. استفاده از الفاظ زشت و توهين‌آميز و بيان مسائل نژادپرستانه و ترويج فضاي نفرت و دشمني مسئله‌اي است كه اكيدا مي‌بايست از سوي كاربران خودداري شود و در صورت مشاهده اين‌گونه رفتارها با ابزاري كه عموما از سوي شبكه‌هاي اجتماعي در اختيار كاربران قرار داده‌شده است، اين افراد گزارش‌شده تا اقدامات لازم از سوي گردانندگان شبكه­ ها براي جلوگيري از ادامه فعاليت آن‌ها در شبكه‌هاي اجتماعي انجام شود.


نظرات

بدون نظر
شما برای نظر دادن باید وارد شوید

مشخصات خبر

 
تاریخ ایجاد: 16 فروردین 1395

امتیاز

امتیاز شما
تعداد امتیازها: 0