فا

‫ كنترل برچسب‌گذاري مكاني

در آگاهي‌رسان «امنيت و حريم خصوصي اطلاعات مكاني» به اين نكته پرداخته شد كه چگونه ممكن است اطلاعاتي كه كاربران در مورد مكان خود به صورت مستقيم يا غيرمستقيم در شبكه‌هاي اجتماعي منتشر مي‌كنند، براي آن‌ها خطرآفرين باشد. توضيح داديم كه يكي از منابع اصلي افشاي اطلاعات مكاني، برچسب مكاني يا Geotag است كه توسط دستگاه‌هاي تلفن همراه هوشمند، تبلت، دوربين‌هاي عكاسي و ديگر دستگاه‌هايي كه مجهز به فناوري‏هاي مكان‌يابي نظير GPS هستند، توليد شده و به اطلاعات اصلي (نظير پيام‌هاي كاربر در شبكه اجتماعي، تصاوير، فيلم‌ها و غيره) الصاق مي‌شوند. در اين آگاهي‌رسان به دنبال آن هستيم كه با ارائه نكات ساده اما مهم، به كاربران آموزش دهيم كه چگونه در برخي از نمونه‏هاي متداول دستگاه‌هاي موجود در بازار بتوانند دسترسي نرم‌افزارهاي مختلف به اين مكانيزم را كنترل كرده و در صورت تمايل چنين امكاني را غيرفعال نمايند.

  • سيستم‌عامل اندرويد

سيستم‌عامل اندرويد در حال حاضر متداول‌ترين و پراستفاده‌ترين سيستم‌عامل در تلفن‌هاي همراه هوشمند و تبلت‌ها در ايران و جهان است. اغلب سرويس‌ها از جمله شبكه‌هاي اجتماعي اقدام به توليد نرم‌افزار براي اجرا بر روي سيستم‌عامل اندرويد كرده‌اند. در هنگام نصب نرم‌افزارهاي اندرويد، صفحه‌اي باز مي‌شود كه دسترسي‌هاي مورد نياز نرم‌افزار را مي‌توان در آن مشاهده كرد. نرم‌افزارهايي كه دسترسي به اطلاعات مكاني را در فهرست نيازمندي‌هاي خود قرارداده‌اند، مي‌توانند در هر زمان كه مكانيزم مكان‌يابي دستگاه فعال باشد، موقعيت مكاني شما را دريافت كرده و با اطلاعات آن برچسب‌هاي مكاني توليد كنند.

در صورتي كه از چنين نرم‌افزارهايي استفاده مي‌كنيد (مانند بعضي از شبكه‌هاي اجتماعي كه قابليت اشتراك مطالب به همراه مكان مرتبط با آن‌ها را دارند)، بايد به خاطر داشته باشيد كه براي جلوگيري از دسترسي آن‌ها به اطلاعات مكاني خود، بايد از طريق تنظيمات هر نرم‌افزار به صورت جداگانه اقدام كنيد و يا به طور كلي (يا به صورت موقت، در زمان استفاده از نرم‌افزار) مكانيزم مكان‌يابي دستگاه خود را غيرفعال كنيد. كنترل مكانيزم مكان‌يابي، قالبا مشابه آن‌چه كه در شكل‌هاي زير مشاهده مي‌شود، از بخش تنظيمات دستگاه قابل دسترسي است.


همان‌طور كه در آگاهي‌رسان‌هاي گذشته به آن اشاره شد، استفاده از فناوري‌هاي نوين نظير مكان‌يابي، فوايد بسياري در تسهيل زندگي و فعاليت‌هاي روزمره ما دارد؛ براي مثال با استفاده از فناوري‌هاي مكان‌يابي و GPS مي‌توانيم از نرم‌افزارهاي مسيريابي براي رسيدن به مقصد موردنظر خود استفاده كنيم. بنابراين، نيازي نيست تا براي حفظ امنيت، خود را از تمامي اين امكانات محروم سازيم! در مقابل مي‌توانيم به صورت آگاهانه، تنها نرم‌افزارهايي كه نيازي به دسترسي آن‌ها به اطلاعات خود نمي‌بينيم را كنترل كنيم. براي مثال، يكي از ابزارهايي كه در دستگاه‌هاي اندرويدي به مكانيزم مكان‌يابي دسترسي داشته و از آن استفاده مي‌كند، دوربين عكاسي و فيلم‌برداري است. مي‌توان با ورود به بخش تنظيمات، دسترسي دوربين را به اطلاعات مكاني كنترل كرد تا تصاوير و فيلم‌هاي ضبط‌شده، داراي برچسب‌هاي مكاني باشند يا نباشند. در شكل زير مشاهده مي‌شود كه چگونه مي‌توان دسترسي دوربين يك دستگاه اندرويدي را به اطلاعات مكاني كنترل كرد.


همان‌طور كه اشاره شد، هر نرم‌افزاري ممكن است به صورت جداگانه در داخل تنظيمات خود، امكان كنترل دسترسي به اطلاعات مكاني را به كاربر بدهد. بنابراين علاوه بر مطالبي كه در اين آگاهي‌رسان معرفي شد، بايد به بخش تنظيمات هر نرم‌افزار نيز مراجعه كرد و دسترسي‌هاي آن را كنترل نمود. در آگاهي‌رسان‌هاي آتي، به معرفي تنظيمات امنيتي و حريم خصوصي در برخي از نرم‌افزارهاي مرتبط با شبكه‌هاي اجتماعي پرداخته خواهد شد.

  • سيستم‌عامل iOS

سيستم‌عامل iOS براي كنترل دسترسي نرم‌افزارها مكانيزمي قوي دارد. به اين صورت كه براي هر نرم‌افزار، مي‌توان در هر زمان دسترسي به منابع و اطلاعات مختلف موجود در دستگاه را تغيير داد. به اين منظور بايد وارد بخش تنظيمات و گزينه حريم خصوصي (Privacy) شويد. در اينجا فهرستي از دسترسي‌هاي مختلف كه مي‌توان هريك را كنترل نمود وجود دارد. سرويس‌هاي مكاني (Location Services) گزينه‌اي است كه براي مديريت دسترسي به اطلاعات مكاني دستگاه بايد وارد آن شويد. در صفحه بعد فهرستي از تمام برنامه‌ها (اعم از دوربين عكاسي) كه نياز به اين دسترسي دارند به نمايش درآمده است كه با انتخاب هركدام، مي‌توانيد مشخص كنيد كه اين برنامه هيچ‌گاه دسترسي به اطلاعات مربوطه نداشته باشد (Never) يا در زمان اجراي برنامه اين دسترسي را داشته باشد (While Using App).

شايان ذكر است در نسخه جديد اندرويد (Android 6: Marshmallow) هم امكان كنترل دسترسي‌ها مشابه سيستم‌عامل iOS فراهم شده است.


نظرات

بدون نظر
شما برای نظر دادن باید وارد شوید

مشخصات خبر

 
تاریخ ایجاد: 1 اسفند 1394

امتیاز

امتیاز شما
تعداد امتیازها: 0