فا

‫ امنيت و حريم خصوصي كودكان در شبكه‌هاي اجتماعي (۳)

در آگاهي‌رساني‌هاي شماره ۱ و ۲ از سري آگاهي‌رساني‌هاي امنيت و حريم خصوصي كودكان در شبكه‌هاي اجتماعي به بررسي اهميت حريم خصوصي كودكان در شبكه‌هاي اجتماعي و خطراتي كه از اين طريق متوجه كودكان مي‏شود به همراه نقش اساسي والدين در اين حوزه پرداختيم. در اين آگاهي‌رساني ‌و آگاهي‌رساني بعد به برخي از نكاتي كه والدين براي حفاظت از فرزندانشان در شبكه‌هاي اجتماعي بايستي رعايت كنند، مي‌پردازيم.
1- مواظب باشيد كودكاني كه سن آن‌ها بسيار كم است از شبكه‌هاي اجتماعي بدون نظارت استفاده نكنند.


در بسياري از شبكه‌هاي اجتماعي مشهور شرط سن (مثلا بالاي ۱۳ سال) براي كاربران گذاشته شده است كه البته در حال حاضر به راحتي قابل دور زدن است، چرا كه هيچ راهي براي تصديق سن واقعي كاربران شبكه‏هاي اجتماعي وجود ندارد و كاربر به راحتي مي‌تواند با وارد كردن سن خود به دروغ، در اين‌گونه شبكه‌هاي اجتماعي عضو شود. به همين دليل است كه والدين بايستي بر روي فعاليت‌هاي فرزندانشان (به خصوص در سنين كمتر) در فضاهاي مجازي و در استفاده از ابزارهاي مختلف اتصال به اينترنت نظارت كافي را داشته و حتي‌المقدور از عضويت ايشان در شبكه‌هاي اجتماعي جلوگيري نمايند.

2- تنظيمات امنيت و حريم خصوصي دستگاه‌هايي كه كودكان و نوجوانان از طريق آن‌ها به اينترنت متصل مي‌شوند را به طور مرتب بررسي كنيد.


با دستگاه‌هاي خود آشنا شويد و طرز كار تمامي امكانات و نرم‌افزارهاي آن را ياد بگيريد. از همه مهم‌تر با تنظيمات امنيت و حريم خصوصي آن آشنا شويد. استفاده از منابعي مانند پورتال مركز ماهر، وبگاه پليس فتا و غيره در اين مورد توصيه مي‌شود. كودكان بسيار كنجكاوند و خيلي سريع‌تر از شما تمامي ابعاد دستگاه‏ها را ياد گرفته و به همه جاي آن سرك خواهند كشيد. تنظيمات دستگاه‌هايي كه در اختيار كودكان و نوجوانان خانواده قرار مي‌گيرند را در بالاترين و امن‌ترين حالت قرار دهيد تا مبادا در حين استفاده از اين دستگاه‌ها توسط كودكانتان براي آن‌ها خطري ايجاد شود. بهترين حالت اين است كه سعي كنيد و وقت كافي صرف كنيد تا در هنگام استفاده از دستگاه، تحت نظر مستقيم شما باشند.

3- تنظيمات حريم خصوصي صفحه كاربري كودكانتان در شبكه‌هاي اجتماعي را به طور مرتب بررسي كنيد.

در كنار تنظيمات دستگاه، تنظيمات حريم خصوصي شبكه‌ اجتماعي نيز بسيار مهم است. حتي در شبكه‌هاي اجتماعي مخصوص كودكان نيز خطراتي وجود دارد و نمي‌توان صرفا با تكيه بر اين موضوع خيالمان در مورد فعاليت كودكان و نوجوانان در فضاي مجازي راحت باشد. تنظيمات حريم خصوصي صحيح در شبكه‌هاي اجتماعي مي‌تواند از نمايش اطلاعات كودكان، مطالب درج‌شده و فعاليت‌هاي آن‌ها به افراد ناخواسته جلوگيري كند. ضروري است كه هر از چند گاهي اين تنظيمات را بررسي كنيد و از عدم تغيير آن‌ها به صورت ناخواسته توسط كودك مطمئن شود. همچنين اهميت اين تنظيمات را براي كودكان و نوجوانان به شفاف‌ترين وجه ممكن توضيح دهيد.

4- از نرم‌افزارهاي فيلترينگ و مانيتورينگ استفاده كنيد.

نرم‌افزارهاي متعددي موجود است كه به كمك آن‌ها مي‌توانيد فعاليت اينترنتي كودكان و نوجوانانتان را نظارت كرده و كنترل نماييد. اين نرم‌افزارها امكانات متعددي دارند، از جمله:

  • گزارش انواع فعاليت‌هاي برخط كودك از جمله مدت زمان حضور در وب‌گاه‌هاي مختلف، كلماتي كه وي در وب‏گاه‌هاي مختلف تايپ كرده است و غيره.
  • مي‌توانند از نمايش محتواي نامناسب تعريف‌شده توسط والدين جلوگيري كرده و فيلترهاي لازم را اجرا كنند.
  • مي‌‌توانند از انجام بعضي فعاليت‌ها توسط كودكان و نوجوانان جلوگيري نمايند، مثلا از انجام چت توسط كودكان جلوگيري نمايند.
  • مي‌توانند برخي از ماژول‌هاي سخت‌افزاري مانند دوربين و يا ميكروفون را در هنگام استفاده كودك از دستگاه غير فعال كنند.
  • و ....

دقت شود كه برخي دستگاه‏هاي همراه و تبلت‏ها خود تنظيمات مخصوصي براي محدودسازي دسترسي براي يك كاربر خاص دارند و امكان تنظيم دستگاه به حالت‏هايي مانند حالت كودكان (Kid’s Mode) وجود دارد.
5- در خانواده براي استفاده از شبكه‌ّهاي اجتماعي و دستگاه‌هاي متصل به اينترنت قوانين پايه‌اي تبيين كنيد و به آن پايبند باشيد.

موسسه حفاظت برخط از خانواده (Family Online Safety Institute-FOSI)‌ پيشنهاد مي‌كند كه مجموعه‌اي از قوانين براي حفاظت از تمامي افراد خانواده در محيط اينترنت و فضاي مجازي، توسط پدر و مادر وضع شود. بهتر است اين قوانين در محيط خانواده مورد بحث قرار گرفته و شفاف شود. همچنين خطراتي كه متوجه اعضاي خانواده است و چگونگي كاهش اين خطرات توسط اين قوانين براي كودكان و نوجوانان تصريح شود. استفاده از منابعي مانند پورتال مركز ماهر، پليس‌ فتا و غيره مي‏توانند به والدين در مشخص‏سازي اين قوانين كمك كنند.

6- سعي كنيد عادت‌هاي كودكان و نوجوانانتان را بشناسيد.


لازم نيست كه در مورد فعاليت‌هاي كودكتان جاسوسي كنيد و يا تك‌تك فعاليت‌هاي وي را به صورت سرسختانه زير نظر بگيريد. كافي است كه در مورد فعاليت‌هاي وي آگاهي داشته و نظارت ضمني به آن‌ها داشته باشيد. در واقع بايستي عادت‌هاي وي را بشناسيد؛ مثلا خوب است بدانيد كه در مدرسه، محل زندگي و ... با چه كساني رابطه دوستي دارد و از اينكه خارج از اين افراد و خانواده، دوستان ديگري در شبكه اجتماعي و فضاي مجازي ندارد مطمئن شويد. يكي از به‌روش‌ها در اين حوزه اين است كه در تدوين قوانين پايه خانواده، حق دريافت نام كاربري و رمز عبور كودكان در شبكه‌‌هاي اجتماعي براي نظارت بر آن‌ها را براي خود قائل باشيد و با شفاف‌سازي و بيان علل اين كار براي كودك، رضايت وي را جلب نماييد.

در آگاهي‌رساني بعد نكات ديگري نيز در اين زمينه بيان خواهد شد.


نظرات

بدون نظر
شما برای نظر دادن باید وارد شوید

مشخصات خبر

 
تاریخ ایجاد: 25 بهمن 1394

امتیاز

امتیاز شما
تعداد امتیازها: 0