فا

‫ حفاظت از ارتباطات End to End

حفاظت از ارتباطات End to End

با پیشرفت دنیای تکنولوژی و به روز شدن راه های ارتباطی بین مردم دنیا، راه کارهای جدیدی جهت ارتباطات سریعتر و آسان تر بین مردم خلق می شود. بیشتر این راه کارها مربوط می شود یه دنیای کامپیوتر و گوشی های همراه. در این میان راه های بسیاری برای برقرار انوع ارتباطات صوتی و تصویری و متنی ابداع شده است. اما نکته ی مهم و مبحث همیشه سوال بر انگیز، امنیت این روشها و راه کارهاست. به همین خاطر، محققان و صاحب نظران در این وادی، شروع به ارائه مباحث امنیت بخشی به این گونه ارتباطات دیجیتالی کرده اند. یکی از مباحث مهمی که در چند سال اخیر با آن بسیار در ارتباط بوده ایم، مباحث امنیت بخشی به ارتباطات مقصد به مقصد یا همان End to End بوده است. در ادامه می خواهیم به معرفی این موضوع و همچنین بررسی خطرات و راه کارهای امنیتی آن بپردازیم.


End to End
در دنیای ارتباطات، افراد بوسیله های مختلف و توسط روشهای مختلف با یکدیگر ارتباطات دیجیتالی دارند. از ایمیل گرفته تا نرم افزارهای پیام رسان. در تمامی روشهای ارتباطی، اگر بخواهد امنیتی بر روی این بسترها صورت بگیرد، توسعه دهندگان این برنامه ها و سرویس ها هستند که بر روی محصولات خود تمهیدات امنیتی را برقرار می کنند. اما در بسیاری از این محصولات می بینیم که این تمهیدات امنیتی کافی نبوده و یا اینکه خود توسعه دهندگان این محصولات، برای خود راه هایی را جهت دستیابی به اطلاعات کاربران باز گذاشته اند. به همین دلیل مبحثی به نام ارتباطات End to End پایه گرفت. بر این اساس کاربرانی که از سرویس های مختلف ارتباطی همچون ایمیل، نرم افزارهای پیغام رسان، نرم افزارهای ارسال فایل و غیره استفاده می کنند باید بتوانند بین مبدا و مقصد یک لایه امنیتی دلخواه خود را هم داشته باشند که کسی بجز مبدا و مقصد توانایی کنار زدن آن لایه امنیتی را نداشته باشد. به همین دلیل مباحث امنیتی E2EE خلق شد.


E2EE (End to End Encryption)
یکی از مهمترین مباحث ارتباطات مقصد به مقصد، مبحث امنیت در این ارتباطات است. امنیت در این گونه ارتباطات به راه حل های رمزنگاری برمی گردد. رمزنگاری بر روی فایلهای در حال رد و بدل و یا اینکه رمزنگاری متن های در حال انتقال بین دو مقصد. برای این گونه رمزنگاری عموماً از الگوریتم های تک کلیدی همچون AES استفاده می شود. توسط این گونه راه کار ها، دو کاربر در حال ارتباط می توانند خودشان یک لایه امنیتی دلخواه به مسیر ارتباطیشان اضافه کنند. در تصویر زیر یک نمای کلی از E2EE را مشاهده می فرمایید.

متن کامل مستند مذکور در پیوست آورده شده است.


نظرات

بدون نظر
شما برای نظر دادن باید وارد شوید

مشخصات خبر

 
تاریخ ایجاد: 11 خرداد 1395

برچسب‌ها

امتیاز

امتیاز شما
تعداد امتیازها: 0