فا

‫ هك از آغاز تا كنون

IRCAR200907028
در اين مقاله قصد داريم شما را با تاريخچه مختصري از مهمترين جرايم و خرابكاريهاي رايانه اي همچون هك، انتشار كرم و ترورهاي سايبر آشنا سازيم. قابل ذكر است كه قدمت اينگونه جرايم به اندازه قدمت فناوري رايانه است و از زمان رايج شدن به كارگيري رايانه در بين نخبگان و بعد از آن در بين مردم عادي، جرايم رايانه اي نيز پا به عرصه وجود گذاشته و دردسرهايي را براي كاربران رايانه ايجاد كرده اند. در زير برخي از معروفترين هك ها و حمله هاي بدافزاري را به ترتيب زماني معرفي مي كنيم.

1964
در اين سال AT&T شروع به سخت گيري و تأديب phreaker ها كرد. آنها كساني بودند كه با نفوذ به خطوط تلفن، مكالمات رايگان انجام مي دادند. تا سال 1970 حدود 200 نفر در اين مورد دستگير و به حبس محكوم شدند.
سال 1971
John Draper
وي كه بعدها به كاپيتان كرانچ معروف شد با نفوذ به شبكه تلفنهاي AT&T به استفاده مجاني از شبكه مذكور مي پرداخت. وي بعد از دستگيري به چهار ماه حبس محكوم شد.

1978
در اين سال محققان مركز تحقيقات Xerox Palo Alto يك كرم كامپيوتري را طراحي كردند. اين كرم يك تكه برنامه كوچك بود كه يك شبكه را براي پيدا كردن پردازنده هاي مشغول مورد جستجو قرار مي داد. با وجودي كه كرم مذكور براي بالا بردن كارايي رايانه طراحي شده بود ولي در عمل نقطه پيدايش كرمهاي مدرن و خرابكار امروزي محسوب مي شود.

1983
پليس آمريكا، FBI ، هكرهاي جواني را كه با نام the 414s شناخته مي شدند، دستگير كرد. آنها با استفاده از يك سيستم Apple II+ و يك مودم به 60 رايانه از جمله يك سيستم متعلق به يك آزمايشگاه دولتي در آمريكا، نفوذ پيدا كردند.

1986
يكي از اولين ويروسهاي رايانه اي به نام Brain در پاكستان متولد شد.
سال 1988
Robert Morris
دانشجوي 23 ساله دانشگاه Cornell كرمي رامنتشر كرد كه به Arpanet حمله كرده و حدود 6000 رايانه از جمله برخي سيستمهاي دولتي و دانشگاهي را از كار انداخت. وي به پرداخت 10000 دلار جريمه و تحمل سه سال حبس محكوم شد.

1994
يك هكر روسي 30 ساله به نام Vladimir Levin گروهي از هكرها را رهبري مي كرد كه به سيستمهاي بانكي دستبرد مي زدند و از اين طريق ميليونها دلار را به سرقت برده بودند. وي بعدها دستگير و به سه سال حبس محكوم شد.
سال 1995
Kevin Mitnick
وي به علت كلاهبرداري از خطوط تلفن و همچنين سرقت فايلهاي محرمانه مربوط به شركتهاي موتورلا و ميكروسيستم دستگير و در سال 1999 به پنج سال حبس محكوم شد كه چهار سال از آن را در انتظار محاكمه سپري كرده بود.

1996
هكرها در ماه آگوست وب سايت هاي وزارت دادگستري آمريكا را تغيير دادند و در ماه اكتبر وب سايت سازمان سيا (CIA) و در ماه دسامبر وب سايت نيروي هوايي آمريكا را مورد نفوذ قرار دادند. طبق گزارشات رسمي دولت آمريكا، هكرها در سال 1995 حدود 250000 بار سعي كردند به وب سايت وزارت دفاع آمريكا نفوذ پيدا كنند كه در 65 درصد موارد، حملات موفقيت آميز گزارش شده است.

1998
حملات Solar Sunrise با سوءاستفاده از آسيب پذيري هاي شناخته شده در سيستم عامل هاي Sun’s Solaris انجام شد و برنامه هاي شنود را در بيش از 500 سيستم نظامي، دولتي و بخش خصوصي جاسازي كرد. محققان در مراحل اوليه تحقيق به عراق مشكوك شدند ولي بعد از تكميل تحقيقات مشخص شد كه دو نوجوان كاليفرنيايي مسئول حملات بوده اند.
سال 1999
David L. Smith
در اين سال كرم Melissa هزاران رايانه را آلوده ساخت و 1.5 ميليارد دلار خسارت به بار آورد. ويروس مذكور كپي هاي خود را به اولين پنجاه نام موجود در دفترچه آدرس الكترونيكي ارسال مي كرد. نويسنده 31 ساله آن مجبور به تحمل 20 ماه زندان شد.

2000
 • هكرهاي روسي به مايكروسافت نفوذ كردند.
 • كرم I LOVE YOU ميليونها رايانه را ظرف چند ساعت آلوده ساخت.
 • حملات انكار سرويس توزيع شده وب سايتهاي Amazon ، Yahoo و eBay را از كار انداختند. هكرها حملات مذكور را با استفاده از رايانه هاي دانشگاه هاي كاليفرنيا و سانتاباربارا انجام داده بودند.
سال 2001
ويروس Anna Kournikova كه از تصاوير تنيس باز مشهور سوءاستفاده مي كرد، خود را براي تمام افراد موجود در ليست آدرس قرباني ارسال مي كرد. تحقيقات نشان داد كه اين ويروس توسط يك ابزار (toolkit) ايجاد شده و اين ترس را به وجود آورد كه از اين به بعد تازه كارها نيز مي توانند ويروس بنويسند.

2002
كرم Klez كپي هايش را براي همه آدرسهاي موجود در رايانه قرباني ارسال مي كرد و خود را مخفي مي ساخت. اين كرم به صورت بسيار گسترده انتشار پيدا كرد ولي خسارات كمي را به بار آورد.

2003
 • كرم Slammer در كمتر از سه ساعت صدها هزار رايانه را در سراسر كره زمين آلوده ساخت.
 • يك گروه هكر روسي به نام Hang-Up وب سايتي را براي ارائه ابزارهاي اصلي جهت حمله به مؤسسات مالي آمريكايي ايجاد كرد.
2004
 • كره شمالي ادعا كرد 500 هكر را براي نفوذ به سيستمهاي دولتي در ژاپن و كره جنوبي و متحدانشان آموزش داده است.
 • سرويس محرمانه آمريكا 28 نفر را در رابطه با وب سايت Shadowcrew در هشت ايالت آمريكا و شش كشور دستگير ساخت. يكي از اتهامات آنها توطئه براي افشاسازي اطلاعات طبقه بندي شده و محرمانه ايالات متحده آمريكا بود.
 • كرم My Doom از حقه هاي روانشناسي براي متقاعد كردن كاربران به باز كردن يك پيوست آلوده به ويروس استفاده كرد.
سال 2006
Jeanson James Ancheta به علت خسارتهايي كه بر اثر نفوذها و حملات انكار سرويس توزيع شده DDoS به مركز دفاع هوايي نيروي دريايي آمريكا و سيستمهاي اطلاعاتي مركز دفاع آمريكا وارد كرده بود به 57 ماه حبس و پرداخت خسارت نقدي محكوم گشت.

2007
 • كشور استوني با حملات گسترده انكار سرويس مواجه شد به طوري كه شبكه هاي دولتي و بانك هاي اين كشور از كار افتادند.
 • حملات سرقت هدفدار اطلاعات بر روي يكي از دفاتر وزارت دفاع آمريكا انجام شد و در نتيجه يك سري اطلاعات حساس وزارتخانه مذكور به سرقت رفت.
 • وب سايت سازمان ملل توسط يك هكر اهل تركيه با نام مستعار Kerem125 مورد نفوذ قرار گرفت.
سال 2008
ستادهاي مركزي اوباما و مك كين دو نامزد رياست جمهوري آمريكا مورد نفوذ قرار گرفت.

2009
 • يك تحقيق گسترده 10 ماهه در مورد GhostNet مشخص ساخت كه 1295 رايانه دولتي در 103 كشور مورد جاسوسي قرار مي گيرند و همه سرنخ ها به چين باز مي گردد. شبكه GhostNet از يك بدافزار به نام gh0st RAT براي سرقت اطلاعات حساس و كنترل وب كم رايانه هاي قربانيان استفاده مي كند.
 • كرم مشهوري به نام Conficker به سرعت گسترش پيدا كرد و حدود 12 ميليون رايانه را در سراسر جهان آلوده ساخت.
 • هكرها به رايانه هاي وزارت دفاع آمريكا نفوذ پيدا كرده و حجم زيادي داده را سرقت كردند كه شامل اطلاعات طراحي پروژه Joint Strike Fighter نيز مي شد. اين پروژه 300 ميليارد دلاري براي ايجاد يك جنگنده به صورت محرمانه طراحي شده بود.

نظرات

بدون نظر
شما برای نظر دادن باید وارد شوید

مشخصات خبر

 
تاریخ ایجاد: 18 مرداد 1393

برچسب‌ها

امتیاز

امتیاز شما
تعداد امتیازها: 0