فا

‫ تهديدات سه ماهه سوم سال 2013 به گزارش McAfee - قسمت اول

IRCRE201312155
تاريخ: 28/09/92
شركت امنيتي مك آفي در گزارشي به بررسي تهديدات امنيتي سه ماهه سوم سال 2013 در زمينه‌هاي مختلف پرداخته است. در ادامه به قسمت اول از مهم‌ترين بخش‌هاي اين گزارش خواهيم پرداخت.
تهديدات موبايلي
در سه ماهه سوم سال 2013، تنها يك تهديد اصلي تلفن همراه با نام Exploit/MasterKey.A مشاهده شد كه بسياري از دستگاه هاي اندرويد را تحت تاثير قرار داد. هم چنين يك بدافزار دو بخشي مشاهده شد كه شامل يك برنامه كاربردي تروجان مي باشد و مي تواند بدافزار ديگري را بر روي دستگاه تحت تاثير قرار گرفته دانلود نمايد. در اين سه ماهه مهاجمان به منظور كسب درآمد، يك تروجان بانكداري جديدي را منتشر كردند.
تهديدات بدافزاري
در اين سه ماهه رشد بدافزارها كمي كاهش يافته است اما با وجود ثبت 20 ميليون تهديد جديد، اين سه ماهه در رتبه دوم قرار گرقته است. در پايان سه ماهه سوم سال 2013، شاهد بيش از 172 ميليون نمونه بدافزار "zoo" بوده ايم.
در طبقه بندي بدافزارها، روت كيت ها يا بدافزارهاي سارق، يكي از بدترين تهديداتي هستند كه با آن روبرو هستيم. آن‌ها بر روي تمامي بدافزارهاي ديگر تاثير زيادي مي گذارند و براي اين طراحي شده اند كه از كشف شدن در امان بمانند و به همين دليل، براي مدت طولاني بر روي يك سيستم زندگي مي‌كنند.
از اواسط سال 2011 تاكنون شاهد كاهش فعاليت روت كيت ها بوده ايم اما در اين سه ماهه شاهد روند افزايشي فعاليت روت كيت ها بوديم به گونه اي كه تعداد آن ها نسبت به سه ماهه گذشته دو برابر شده است. تمامي سه نوع روت كيتي كه در اين سه ماهه مورد بررسي قرار گرفته اند، چنين روندي را تجربه كرده ند. بايد توجه داشت كه ZeroAccess از خانواده بدافزارها به عنوان يك روت كيت استفاده مي شود اما تمام فايل هاي ZeroAccess، روت كيت نيستند.
بدافزارهاي Autorun كه اغلب در درايوهاي USB ذخيره مي شوند و به مهاجمان اجازه مي دهند تا كنترل يك سيستم را در اختيار بگيرند، با شروع سال 2013 دو برابر شده بودند و در اين سه ماهه مجددا كمي افزايش يافته اند و نسبت به ماه هاي گذشته در بالاترين شطح خود قرار دارند. تعداد محصولات ضد بدافزار تقلبي در شش ماه گذشته كاهش يافته است و از يك ميليون نمونه در سال 2012 به 356000 نمونه در اين سه ماهه رسيده است.
اما تروجان سارق رمز عبور كه حساب بانكي قربانيان را هدف قرار مي دهد در اين سه ماهه 20 درصد كاهش يافته است و به 1.2 ميليون نمونه جديد رسيده است. اما بايد توجه داشت كه اين رقم هم چنان رقم بالايي محسوب مي شود.

نظرات

بدون نظر
شما برای نظر دادن باید وارد شوید

مشخصات خبر

 
تاریخ ایجاد: 30 آذر 1392

برچسب‌ها

امتیاز

امتیاز شما
تعداد امتیازها: 0