فا

‫ وضعيت امنيت در ماه ژانويه 2014 به گزارش سايمانتك

IRCRE201403161

تاريخ:13/12/92


شركت امنيتي سايمانتك هر ماه گزارشي را كه حاوي تحليل آخرين تهديدها و روندهاي مربوط به بدافزار، هرزنامه، آسيب پذيري و ديگر خطرات بالقوه در اين حوزه است، منتشر مي‌نمايد. در زير خلاصه اي از گزارش اين شركت كه داده‌هاي مربوط به آن در ماه ژانويه جمع‌آوري شده، آورده شده است.

حملات هدفمند

در ماه ژانويه حملات هدفمند افزايش يافته است و از ماه اوت سال 2013 تاكنون به بالاترين ميزان رسيده است. شركت هاي كوچك با 250 كارمند يا كمتر در 39 درصد از حمله ها مورد هدف قرار گرفته است و شركت هاي بزرگ با بيش از 2500 كارمند بيشتر هدف حملات قرار گرفته اند.

در ميان فايل هاي پيوست، فايل .exe رايج ترين نوع بوده است و 24.7 درصد از حملات هدفمند مبتني بر پست الكترونيكي نيز حاوي فايل هاي پيوست بوده است.

نشت داده ها

بزرگترين نشت داده اي كه در ماه ژانويه گزارش شده است در نتيجه افشاي 105.8 ميليون هويت بوده است. تعداد هويت هايي كه در ماه نوامبر افشاء شد نيز در حال افزايش مي باشد. تخمين زده مي شود كه در اين نشت حدود 110 ميليون هويت افشاء شده است. در 12 ماه گذشته، بيش از 500 ميليون هويت نيز نشت پيدا كرده است.

تلفن همراه

32 درصد از بدافزارهاي تلفن همراه كه در 12 ماه گذشته كشف شده است كاربران را ردگيري مي كند. تهديدات قديمي مانند راه نفوذ مخفي و دانلود كننده ها در بيش از 14 درصد از تهديدات بدافزاري تلفن همراه مشاهده مي شود.

خطرات جمع آوري داده مانند جمع آوري اطلاعات دستگاه و جزئيات بانكي نيز 15 درصد از تمامي خطرات را به خود اختصاص داده است. در ماه ژانويه سه نوع خانواده جديد بدافزار تلفن همراه كشف شده است.


آسيب پذيري

در ماه ژانويه 555 آسيب پذيري جديد كشف شده است. در 12 ماه گذشته بيش از 6443 آسيب پذيري جديد شناسايي شد. آسيب پذيري هاي كشف شده در اين ماه يك افزايش 17 درصدي را نسبت به 12 ماه گذشته نشان مي دهد. در اين ماه دو آسيب پذيري در سيستم عامل تلفن همراه افشاء شده است. هم چنين در مرورگر گوگل كروم آسيب پذيري هايي گزارش شده است در حالي كه آسيب پذيري هاي گزارش شده در اوراكل مربوط به پلاگين ها بوده است.


هرزنامه

در ماه ژانويه ميزان هرزنامه ها در مقايسه با ماه دسامبر 1.9 درصد كاهش يافته و به 62.1 درصد رسيد. رايج ترين هرزنامه ها مربوط به صنعت معدن مي باشد كه 64.2 درصد از هرزنامه ها را به خود اختصاص داده است. در اين ماه دامنه .com بار ديگر در صدر فهرست TLDهاي مخرب قرار گرفته است.

ده منبع هرزنامه

بدافزارها

نرخ ميانگين جهاني ويروس در ماه ژانويه 1 به 431 مي باشد. اين ميزان در ماه دسامبر 1 به 164 بوده است. از نظر موقعيت جغرافيايي كشور مجارستان در صدر اين فهرست قرار گرفته است. در اين كشور ميزان ايميل هاي حاوي ويروس در ماه ژانويه 1 به 217 مي باشد. ايالات متحده امريكا بزرگترين منبع ايميل هاي حاوي ويروس بوده است و 66.5 درصد از تمامي ايميل هاي حاوي ويروس مربوط به اين كشور مي باشد.

كسب و كارهايي با حدود 250 تا 500 كارمند بيشترين هدف حمله بدافزارها بوده است. در اين شركت ها يك ايميل از هر 383 ايميل حاوي ويروس بوده است.


سرقت هويت

در ماه ژانويه نرخ ميانگين جهاني سرقت هويت كاهش يافت. در اين ماه يك ايميل از هر 1444 ايميل باعث سرقت هويت شده است. اين ميزان در ماه دسامبر يك به 1053 بوده است.

بخش مالي بيشترين هدف اين نوع حملات بوده است و 67.5 درصد از حملات سرقت هويت مربوط به اين بخش است.

در ماه ژانويه كشور افريقاي جنوبي بالاترين ميزان سرقت هويت را داشته است و از هر 530 ايميل يك ايميل حاوي حمله سرقت هويت بوده است. ايالات متحده امريكا بزرگترين منبع ايميل هاي حاوي سرقت هويت بوده است و 39.9 درصد از حملات سرقت هويت از اين كشور توزيع شده است.

ده منبع سرقت هويت


منابع:

SYMANTEC INTELLIGENCE REPORT DECEMBER 2013


نظرات

بدون نظر
شما برای نظر دادن باید وارد شوید

مشخصات خبر

 
تاریخ ایجاد: 13 اسفند 1392

برچسب‌ها

امتیاز

امتیاز شما
تعداد امتیازها: 0