فا

‫ ايميل‌هاي هك شده

IRCAR201308183
تاريخ: 27/05/92
دوستان شما ممكن است ايميل‌هايي از شما دريافت كنند كه حاوي لينك‌هاي تصادفي يا پيام‌هايي با مضامين درخواست كمك فوري باشد. اينگونه ايميل‌ها لزوماً از طرف شما نيستند. در اين صورت –يعني زماني كه ايميل‌ها از طرف شما ارسال نشده باشد- احتمالاً ايميل شما هك شده است. كاري كه براي شروع مي‌توانيد انجام دهيد «حصول اطمينان از به‌روز بودن نرم افزارهاي امنيتي به ويژه آنتي ويروس»، «بازيابي كلمه عبور ايميل» و «اطلاع به دوستان» است.
موضوعاتي كه در اين مقاله به آنها خواهيم پرداخت عبارتند از:
- چگونه متوجه شويد كه ايميل شما هك شده است
- پس از هك شدن ايميل چه كاري بايد انجام دهيد
- قبل از اين كه ايميل شما هك شود بايد چه كاري انجام دهيد
چگونه متوجه شويد كه ايميل شما هك شده است
اگر:
- دوستان شما ايميل‌ها يا پيام‌هايي دريافت مي‌كنند كه شما ارسال نكرده‌ايد
- پوشه Sent ايميل شما حاوي پيام‌هايي است كه شما ارسال نكرده‌ايد و يا پوشه Sent ايميل شما خالي شده است
- حساب كاربري شبكه‌هاي اجتماعي شما حاوي پست‌هايي است كه شما ايجاد نكرده‌ايد
- شما نمي‌توانيد به ايميل يا حساب كاربري شبكه اجتماعي خود وارد شويد
ممكن است هك شده باشيد.
پس از هك شدن ايميل چه كاري بايد انجام دهيد
1- به روز رساني نرم‌افزارهاي امنيتي و پاك كردن هرگونه نرم افزار مخرب:
- مطمئن شويد كه نرم‌افزار امنيتي شما به روز است
اگر نرم افزار امنيتي در رايانه خود نصب نكرده‌ايد، ابتدا يك نرم‌افزار امنيتي (فقط از شركت‌هاي شناخته شده و قابل اطمينان) نصب كنيد. بعد از نصب، آن را اجرا كرده و برنامه‌هاي مخرب احتمالي شناخته شده را حذف كنيد. در آخر، رايانه خود را restart نماييد.
- نرم‌افزار امنيتي، مرورگر وب و سيستم عامل خود را طوري تنظيم كنيد كه به‌طور خودكار به‌روز شوند
توسعه دهندگان نرم‌افزار اغلب به‌روز رساني‌هايي را براي برطرف سازي آسيب‌پذيري‌هاي امنيتي منتشر مي‌كنند. نرم‌افزار امنيتي، مرورگر وب و سيستم عامل خود را به‌روز نگه داريد تا در برابر آخرين حملات محافظت شويد.
2- تغيير كلمه‌هاي عبور:
تغيير كلمه عبور مستلزم ورود به حساب كاربري ايميل يا شبكه اجتماعي است. البته ممكن است امكان ورود به حساب كاربري فراهم نباشد و شخصي كلمه عبور قبلي شما را به دست آورده و آن را تغيير داده باشد. اگر از همين كلمه عبور براي ساير حساب‌هاي كاربري خود نيز استفاده مي‌كنيد، آنها را هم تغيير دهيد. همچنين مطمئن باشيد كه كلمه‌هاي عبور قوي انتخاب مي‌كنيد.
3- بررسي توصيه‌هايي كه ارائه دهنده ايميل يا شبكه اجتماعي درباره نحوه بازيابي حساب كاربري دارد:
توصيه‌هاي سودمندي را مي‌توان درباره بازيابي حساب كاربري در سايت‌هاي ارائه دهنده ايميل پيدا نمود. اگر حساب كاربري شما به سرقت رفته است، احتمالاً نيازمند تكميل فرم‌هايي هستيد كه اثبات كند شما حقيقتاً صاحب آن حساب كاربري هستيد.
4- بررسي تنظيمات حساب كاربري:
پس از بازگشت به حساب كاربري خود، از صحت تنظيمات حساب كاربري مطمئن شويد. مطمئن شويد كه در امضاء شما كه در پايان هر ايميل نوشته مي‌شود و در ايميل‌هاي ارسال شده، لينك‌هاي ناشناخته‌اي نوشته نشده است و ايميل‌ها براي افرادي غير از آن اشخاصي كه مدنظر شما است ارسال نشده باشد. در شبكه‌هاي اجتماعي هم به دنبال تغييرات ايجاد شده در حساب كاربري خود از زمان آخرين ورود باشيد.
5- اطلاع به دوستان:
سريعاً ايميلي درباره هك شدن ايميل خود براي دوستان خود ارسال كنيد. آدرس‌هاي ايميل دوستانتان را جهت عدم افشاء آنها در BCC قرار دهيد.
قبل از اينكه ايميل شما هك شود، چه كاري انجام دهيد
1- استفاده از كلمه‌هاي عبور يكتا براي سايت‌‎هاي مهم مانند سايت بانكي و ايميل خود
با اين كار درصورت افشاء كلمه عبور يكي از حساب‌هاي كاربري، امكان دسترسي به تمام حساب‌هاي كاربري مهم شما وجود ندارد. در عين حال بايد كلمه‌هاي عبور قوي انتخاب كنيد.
2- امن نگهداشتن كلمه عبور و نام كاربري
هر زمان از شما كلمه عبور و نام كاربري خواسته شد، حتماً قبل از ارائه آنها فكر كنيد. هرگز اين اطلاعات را در پاسخ به ايميلي ارائه نكنيد. اگر به نظر مي‌رسد ايميل از بانكي كه در آن حساب داريد ارسال شده است، حتماً به جاي كليك بر روي لينك يا تماس با شماره تلفن ارسال شده، به وب سايت بانك مراجعه كرده و از آن طريق اقدام نماييد.
3- روي لينك‌هاي داخل ايميل كليك نكنيد و ضميمه‌هاي ايميل را باز نكنيد، مگر اينكه ارسال كننده آن را بشناسيد و همچنين بدانيد آن لينك‌ها و آن ضميمه‌ها چه هستند.
كليك بر روي لينك‌ها يا ضميمه نامه‌‌ها ممكن است منجر به نصب برنامه‌هاي مخرب بر روي رايانه شما گردد. همچنين شما هم لينك‌هاي تصادفي را براي دوستانتان ارسال نكنيد.
4- نرم افزارهاي رايگان را فقط از سايت‌هايي كه مي‌شناسيد و مورد اعتماد است دانلود كنيد.
اگر نمي‌دانيد سايتي مطمئن است يا نه، حتماً قبل از دانلود نرم افزار از آن سايت‌، از مورد اطمينان بودن آن سايت مطمئن شويد. فراموش نكنيد كه برخي از بازي‌ها، برنامه‌هاي به اشتراك گذاري فايل و برخي نوار ابزارهاي رايگان حاوي برنامه‌هاي مخرب هستند.
5- با رايانه‌هاي عمومي مانند رايانه‌هاي شخصي برخورد نكنيد.
اگر از طريق رايانه‌هاي عمومي به ايميل يا ساير حساب‌هاي كاربري خود دسترسي مي‌يابيد، كلمه عبور خود را در مرورگرهاي وب ذخيره نكنيد و حتماً مطمئن شويد كه در انتهاي كار از حساب كاربري خود خارج شده‌ايد. همچنين در هنگام استفاده از شبكه‌هاي wi-fi عمومي هم بايدمواظب باشيد.
مطالب مرتبط:

نظرات

بدون نظر
شما برای نظر دادن باید وارد شوید

مشخصات خبر

 
تاریخ ایجاد: 27 مرداد 1392

امتیاز

امتیاز شما
تعداد امتیازها: 0