فا

‫ استفاده از يك برنامه راه نفوذ مخفي در Mac OS X

شماره:IRCNE2014092315

تاريخ:93/06/22

اخيرا گروهي از هكرها با استفاده از يك برنامه راه نفوذ مخفي سيستم هاي Mac OS X را هدف حمله قرار داده اند.

محققان شركت امنيتي FireEye در پستي در وبلاگ نوشتند: كد راه نفوذ مخفي سيستم هاي مكينتاش از راه نفوذ مخفي ويندوز كه در چند سال اخير در حملات هدفمند مورد استفاده قرار گرفته است و چندين مرتبه ارتقاء يافته است، استخراج شده است.

اين برنامه مخرب XSLCmd ناميده مي شود و قادر است فايل ها را فهرست كرده و انتقال دهد و بدافزارهاي ديگري را بر روي رايانه آلوده نصب نمايد.انواع OS X مي توانند ضربات صفحه كليد را ثبت نمايند و هم چنين از صفحه تصوير برداري نمايند.

هنگامي كه اين بدافزار بر روي سيستم مكينتاش نصب مي شود خودش را در آدرس هاي /Library/Logs/clipboard و $HOME/Library/LaunchAgents/clipboard كپي مي كند. يك فايل com.apple.service.clipboardd.plist را نيز ايجاد مي كند تا اطمينان يابد پس از بوت شدن مجدد سيستم اين فايل اجرا مي شود.

هم چنين اين بدافزار حاوي كدي است كه نسخه OS X را تشخيص مي دهد اما قادر به تشخيص نسخه هاي بالاتر از 10.8 نيست. ممكن است زماني كه اين بدافزار نوشته شده است نسخه 10.8 بالاترين نسخه مكينتاش بوده است.

راه نفوذ مخفي XSLCmd ايجاد شد و بدين ترتيب توسط گروه هاي جاوسوسي سايبري با نام GRFE كه از سال 2009 فعال مي باشند مورد استفاده قرار مي گيرد. اين گروه تاكنون سازمان هاي زيادي را هدف حملات خود قرار داده است از جمله مي توان سازمان دفاعي امريكا، شركت هاي جهاني مهندسي و الكترونيك و موسسات و NGOها را نام برد.

در گذشته گروه GRFE به گروه هكري سوء استفاده كننده از آُسيب پذيري هاي zero-day شهرت داشته است. اين گروه از آسيب پذيري هايي سوء استفاده مي كنند كه در زمان حمله اصلاحيه اي براي آن ها وجود ندارد.

اين نوع جديد بدافزار XSLCmd از آخرين برنامه هاي راه نفوذ مخفي براي Mac OS X مي باشد كه در چندين سال اخير توسط مجرمان سايبري عليه اين سيستم ها استفاده شده است.


نظرات

بدون نظر
شما برای نظر دادن باید وارد شوید

مشخصات خبر

 
تاریخ ایجاد: 1 آذر 1387

برچسب‌ها

امتیاز

امتیاز شما
تعداد امتیازها: 0