فا

‫ راهنماي اينترنت براي والدين و كودكان

IRCAR201403205
تاريخ: 26/12/92
اينترنت مكاني شگفت انگيز براي يادگيري و سرگرمي است اما اگر احتياط‌هاي لازم در نظر گرفته نشود مي‌تواند خطراتي را داشته باشد. امكان دسترسي آزاد به اينترنت منجر به در معرض خطر قرار گرفتن فرزندان، رايانه و داده‌هاي شخصي مي‌شود. والدين بايد تلاش كنند تا فرزندانشان در اين زمينه قضاوت صحيحي داشته باشند.
اولين مرحله «توقف، تفكر، اتصال» است. شما بايد ملاحظات امنيتي را در نظر بگيريد، متوجه نتايج رفتار و فعاليت‌هاي خود باشيد و از مزاياي اينترنت لذت ببريد.
نگهداري رايانه به صورت پاك
براي اين كار، فعاليت‌هاي زير را انجام دهيد:
- به روز نگهداشتن نرم افزارهاي امنيتي: بهترين دفاع در برابر ويروس‌ها، بدافزارها و ساير تهديدات داشتن آخرين نسخه نرم افزارهاي امنيتي، مرورگر وب، و سيستم عامل است.
- به روز رساني خودكار نرم افزارها: بسياري از برنامه‌هاي نرم افزاري به صورت خودكار به سايت به روز رساني خود وصل شده و خود را براي دفاع در برابر مخاطرات شناخته شده، به روز مي‌كنند. روشن نگه داشتن به روز رساني خودكار نرم افزارها، البته اگر نرم افزار چنين قابليتي داشته باشد، گزينه‌اي براي پاك نگه داشتن رايانه است.
- محافظت از تمام دستگاه‌هايي كه به اينترنت وصل شده‌اند: رايانه‌ها، تلفن‌هاي هوشمند، سيستم‌هاي بازي و ديگر دستگاه‌هايي كه امكان اتصال به اينترنت دارند، نيازمند محافظت در برابر ويروس‌ها و بدافزارها هستند.
محافظت از اطلاعات شخصي فرزندان
براي اين كار، فعاليت زير را انجام دهيد:
- كمك به فرزندان در هنگام حضور در اينترنت: هنگام دسترسي به اينترنت، تنظيمات امنيتي و حريم خصوصي را بر روي وب سايت ها اعمال نماييد تا با خيال راحت اطلاعات را به اشتراك بگذاريد. همچنين براي فرزندان خود توضيح دهيد كه محدود سازي چگونگي ارتباط آنها در اينترنت امري طبيعي است.
اتصال در عين مواظبت
براي اين كار، فعاليت زير را انجام دهيد:
- ناديده گرفتن هر چيزي كه بدان مشكوك هستيد:به فرزندان خود يادآوري كنيد كه لينك‌هاي درونپست‌هاي الكترونيكي، توييت‌ها، پست‌ها و آگهي‌هاي آنلاين اغلب راهي براي مجرمان سايبري است تا رايانه شما را در معرض خطر قرار دهند. اگر پست الكترونيكي مشكوك به نظر مي‌رسد، حتي اگر منبع آن شناخته شده است، بهتر است كه آنرا حذف كنيد و يا آنرا به عنوان يك هرزنامه علامت بزنيد.
به روز بودن از نظر دانشي
براي اين كار، فعاليت زير را انجام دهيد:
- به روز بودن: براي ايمن ماندن در اينترنت، با روش‌هاي نو همگام باشيد. براي داشتن آخرين اطلاعات، وب سايت‌هاي مورد اعتماد را چك كنيد، اطلاعات آنرا با فرزندان خود به اشتراك بگذاريد، و فرزندان خود را تشويق كنيد كه درباره دانش وب به روز باشند.
شهروند آنلاين خوبي باشيد
براي اين كار، فعاليت زير را انجام دهيد:
- ايمني بيشتر براي من، ايمني بيشتر براي همه: هر كاري كه شما و فرزندان شما به صورت آنلاين انجام مي‌دهيد روي افراد ديگر – در خانه، در محيط كار و در تمام دنيا- تاثيرگذار است.
نكاتي در رابطه با ايمني آنلاين خانواده
- شناختن ابزارهاي محافظتي: ابزارهايي وجود دارند كه به والدين كمك مي‌كنند تا فعاليت‌هاي آنلاين فرزندان را مديريت كنند. اين ابزارها به والدين كمك مي‌كنند تا وب سايت‌هاي تاييد شده را انتخاب نمايند، مدت زماني را كه فرزندان آنلاين بوده‌اند مانيتور كنند، يا افرادي را كه فرزندان مي‌توانند با آنها ارتباط بگيرند محدود نمايند. اما يك نكته را در نظر داشته باشيد و آن اينكه خانه تنها مكاني نيست كه فرزندانتان مي‌توانند آنلاين باشند!
- با فرزندانتان ارتباطي دوستانه داشته باشيد: مواظب محيط‌هاي آنلايني كه فرزندان شما استفاده مي‌كنند باشيد و آن ها را بشناسيد. با آنها در اينترنت گشت و گذار كنيد. تلاش كنيد، هر زماني كه آنها با ابزارهاي نامناسبي مواجه شدند رفتاري سازنده با آنها داشته باشيد.
- حمايت از انتخاب‌هاي خوب فرزندان: هنگامي كه فرزندانتان به رشد مناسبي رسيدند و صلاحيت لازم را پيدا كردند امكان افزايش تجربه آنلاين فرزندان خود را فراهم آوريد.
- آموزش تفكر بحراني: به فرزندان خود كمك كنيد تا ايمن بودن وب سايت‌ها و برنامه‌هاي كاربردي معتبر را شناسايي كنند. آن ها را تشويق كنيد تا هنگام كليك كردن بر روي لينك، دانلود، گذاشتن پست و بارگذاري محتوي آگاه و هوشيار باشند.
- توضيح دادن مفاهيم: به فرزندان خود كمك كنيد تا ماهيت عمومي اينترنت و مخاطرات و مزاياي آنرا بفهمند. مطمئن شويد كه آنها مي‌دانند هر اطلاعات ديجيتالي –مانند پست‌هاي الكترونيكي، عكس‌ها يا ويدئوها- كه به اشتراك مي‌گذارند به راحتي قابل كپي شدن و انتشار در جايي ديگر است. چيزهايي كه مي‌تواند اعتبار، رفاقت يا چشم انداز آينده آنها را به خطر بياندازد نبايد به صورت الكترونيكي به اشتراك گذاشته شود.
- گفتن فقط «خير» به ندرت كار مي‌‎كند: به فرزندان خود آموزش دهيد چگونه بدون خطر با افرادي كه در اينترنت با آنها مواجه مي‌شوند تعامل كنند. اگرچه ترجيحا فرزندان بايد در فضاي اينترنت فقط با افراد آشنا تماس داشته باشند اما افراد جوان هميشه از اين قانون پيروي نمي‌كنند. بنابراين با آنها درباره چگونگي افزايش شرايط ايمن بودن در اينترنت صحبت كنيد.


نظرات

بدون نظر
شما برای نظر دادن باید وارد شوید

مشخصات خبر

 
تاریخ ایجاد: 25 شهریور 1393

امتیاز

امتیاز شما
تعداد امتیازها: 0