فا

‫ مخاطرات به اشتراك گذاري نظير به نظير (P2P)

شماره: IRCAR201411242
تاريخ: 29/8/93
براي به اشتراك گذاري فايل‌هايي مانند بازي و موسيقي از طريق شبكه‌هاي نظير به نظير، شما نرم‌افزاري دانلود مي‌كنيد كه كامپيوتر شما را به كامپيوترهاي ديگري كه همان نرم‌افزار را اجرا مي‌كنند متصل مي‌كند و برخي اوقات دسترسي به ميليون‌ها كامپيوتر را به طور همزمان فراهم مي‌آورد. اين كار مخاطراتي را به همراه دارد. شما ممكن است اشتباهاً:
  • بدافزار، فايل جعلي يا فايل داراي كپي رايت يا فايل‌هاي غير اخلاقي را دانلود نماييد
  • به غريبه‌ها اجازه دهيد كه به فايل‌هاي شخصي شما دسترسي پيدا كرده و آنها را به اشتراك بگذارند
درصورتي كه از اشتراك فايل نظير به نظير استفاده مي‌كنيد، بهتر است مخاطرات آن را بشناسيد و از روش‌هاي زير براي به حداقل رساندن آنها استفاده كنيد.
نرم‌افزار امنيتي معتبري نصب كنيد
برخي برنامه‌هاي به اشتراك گذاري فايل ممكن است بدافزارها را پنهان كرده يا آنها را به كامپيوتر شما راه بدهند. اين مسأله به مجرمان اجازه مي‌دهد كه فعاليت‌هاي كامپيوتر شما را مورد نظارت و كنترل قرار دهند. قبل از استفاده از هر برنامه اشتراك فايل:
  • يك برنامه امنيتي معتبر كه شامل آنتي ويروس و ضد جاسوس افزار باشد نصب كنيد
  • نرم افزار امنيتي و سيستم عامل خود را طوري تنظيم كنيد كه به طور خودكار به‌روز رساني گردند
  • فايل‌هايي را كه برنامه امنيتي به عنوان فايل مشكل‌دار علامت گذاري مي‌كند حذف نماييد
  • از فايل‌هايي كه به آنها نياز داريد يك نسخه پشتيبان تهيه كنيد، آنها را روي CD، DVD يا درايو خارجي ذخيره نماييد يا اينكه از يك سرويس آنلاين استفاده كنيد
پيش از باز كردن يا اجراي هر فايلي كه دانلود كرده‌ايد، از نرم‌افزار امنيتي براي اسكن آن استفاده كنيد.
درصورتي كه يك برنامه P2P از شما براي غيرفعال كردن يا تغيير تنظيمات فايروال اجازه بخواهد، بهتر است در نصب آن تجديد نظر كنيد. غيرفعال كردن يا تغيير تنظيمات مي‌تواند امنيت كامپيوتر شما را تضعيف نمايد.
چيزهايي كه به اشتراك مي‌گذاريد و مواقعي كه به اشتراك مي‌گذاريد را محدود كنيد
در مورد فولدرهايي كه به اشتراك مي‌گذاريد آگاه باشيد
برنامه‌هاي P2P را با دقت نصب كنيد و مراقب باشيد كه چه فولدرهايي به صورت عمومي به اشتراك گذاشته مي‌شوند. اين برنامه‌ها براي اين طراحي شده‌اند كه فايل‌ها را به اشتراك بگذارند و زماني كه بر روي سيستم شما نصب مي‌شوند، ممكن است فايل‌ها و فولدرهايي را به اشتراك بگذارند كه شما هرگز قصد به اشتراك گذاشتن آنها را نداشته‌ايد.
براي مثال، يك تنظيم بدون دقت و بدون احتياط بر روي فولدر «shared» مي‌تواند اطلاعات هارد شما مانند ايميل‌ها، عكس‌ها يا ساير اسناد شخصي را افشا نمايد. هيچ نوع اطلاعات شخصي را در فولدرهاي «shared» يا «download» ذخيره نكنيد.
بعلاوه، مشكلات امنيتي در برنامه P2P مي‌تواند در را براي حملات هكرها باز كند. برخي بدافزارها طوري طراحي شده‌اند كه فولدري را كه شما براي اشتراك گذاري مشخص كرده‌ايد تغيير مي‌دهند، در نتيجه مجرمان مي‌توانند به اطلاعات شخصي شما دست يابند.
ارتباط خود را قطع كنيد
در بسياري از موارد، بستن پنجره برنامه اشتراك فايل ارتباط شما را با شبكه قطع نمي‌كند، در نتيجه ساير كاربران همچنان به فايل‌هاي اشتراكي شما دسترسي دارند. اين مسأله مي‌تواند مخاطرات امنيتي شما را افزايش داده و سيستم شما را كند نمايد. هنگامي كه فايلي دانلود نمي‌كنيد، برنامه را به طور كامل ببنديد. روي برنامه اشتراك فايل دوبار كليك كنيد، به منوي فايل وارد شويد و گزينه خروج را انتخاب نماييد.
برخي برنامه‌هاي P2P هر بار كه كامپيوتر خود را روشن مي‌كنيد به طور خودكار باز مي‌شوند. شايد بهتر باشد تنظيمات را طوري تغيير دهيد كه اين اتفاق رخ ندهد.
حساب‌هاي كاربري مجزا ايجاد كنيد
درصورتي كه بيش از يك نفر از سيستم شما استفاده مي‌كند، حساب‌هاي كاربري مجزا با حقوق دسترسي محدود براي هريك ايجاد نماييد. فقط يك كاربر با حق دسترسي administrator مي‌تواند نرم‌افزار نصب كند. اين يك استراتژي براي مقابله با نصب نرم‌افزارهاي ناخواسته است. اين روش همچنين از دسترسي و به اشتراك گذاري فولدرهاي يك كاربر توسط كاربر ديگر جلوگيري مي‌كند.
از يك كلمه عبور براي محافظت از حساب كاربري administrator كامپيوتر خود استفاده كنيد تا شخص ديگري نتواند ويژگي‌هاي امنيتي را غيرفعال كرده يا حقوق دسترسي خود را افزايش دهد.
با خانواده خود در مورد به اشتراك گذاري فايل صحبت كنيد
اگر شما داراي فرزند هستيد، از فرزند خود بپرسيد كه آيا نرم افزار اشتراك فايل دانلود كرده است يا خير. و آيا بازي، ويدئو، موسيقي يا فايل‌هاي ديگري را از طريق اين نرم افزار به اشتراك گذاشته يا دريافت كرده است يا خير. با فرزند خود در مورد مخاطرات امنيتي و ساير مخاطرات اشتراك فايل صحبت كنيد. اگر آنها مصمم هستند كه از P2P استفاده كنند، با آنها در مورد نصب و استفاده صحيح از اين نرم افزار صحبت كنيد.
و اگر شما يك نوجوان يا كودك هستيد كه مي‌خواهيد از نرم افزار اشتراك فايل استفاده كنيد، پيش از دانلود نرم افزار و جابجايي فايل با والدين خود حرف بزنيد.
با سياست‌هاي اشتراك فايل در محل كار آشنا باشيد
از آنجايي كه استفاده از نرم افزار P2P مي‌تواند امنيت كامپيوتر را تضعيف كرده و فولدرهاي حاوي اطلاعات حساس را افشا نمايد، ممكن است اداره يا شركت محل كار شما قوانيني در مورد استفاده از اين نرم افزارها وضع كرده باشد و يا استفاده از آنها را ممنوع كرده باشد. پيش از استفاده از اين نرم افزارها از اين قوانين آگاهي پيدا كنيد.
منابع:

نظرات

بدون نظر
شما برای نظر دادن باید وارد شوید

مشخصات خبر

 
تاریخ ایجاد: 30 آبان 1393

امتیاز

امتیاز شما
تعداد امتیازها: 0