فا

‫ استفاده ايمن از دوربين مبتني بر IP

شماره:IRCAR201411243
تاريخ: 29/08/93
دوربين هاي مبتني بر شبكه يا اينترنت –كه معمولاً به آنها دوربين هاي مبتني بر IP گفته مي شود- وسايلي براي مشاهده اموال و دارايي‌هاي افراد هستند. اين دوربين ها ويديوي زنده و فيد صوتي را فراهم مي كنند كه مي توان از راه دور با استفاده از مرورگر وب به آنها دسترسي داشت. اما بسياري از دوربين هاي مبتني بر IP در بازار نسبت به جاسوسي ديجيتالي آسيب پذير هستند. شما بايد يكسري ملاحظات امنيتي را در هنگام خريد و استفاده از اين دستگاه ها رعايت كنيد.
در اين مقاله به ملاحظاتي درباره موارد زير خواهيم پرداخت:
- قبل از خريد دوربين مبتني برIP
- استفاده از خصوصيات امنيتي
- دسترسي دوربين از دستگاه همراه
قبل از خريد دوربين مبتني بر IP
دوربين مبتني بر IP به شما امكان مانيتور خانه يا محل كارتان را با استفاده از نرم افزاري كه مستقيماً به اينترنت متصل مي شود مي دهد. برخلاف وب‌كم(webcam)، اين نوع دوربين براي انتقال ويديوي آنلاين به رايانه نياز ندارد. اگر دوربين مبتني بر IP كه مي خريد اطلاعات را قبل از ارسال رمز نمي كند، افراد ديگري مي توانند به feed ارسالي دسترسي داشته و آنها را مشاهده كنند. موقع جستجو براي خريد دوربين مبتني بر IP، بايد ويژگي هاي امنيتي را در راس فهرست خصوصيات مورد نظرتان قرار دهيد.
- ايمن بودن انتقال بيسيم
دوربين مبتني بر IP، feedهاي خود را براي مسيرياب بيسيم خانگي شما ارسال مي كند. يك پروتكل امنيتي خوب براي بيسيم، به ايمن بودن feed ويديويي كه به مسيرياب ارسال مي شود كمك مي كند. به دنبال دوربيني باشيد كه از پروتكل هاي امنيتي بيسيم مانند WPA2 پشتيباني كند.
- ايمن بودن انتقال اينترنت
اگر از راه دور به feed ويديوي دوربين دسترسي داريد بدين معني است كه دوربين اطلاعات را از طريق مسيرياب بيسيم خانگي و با استفاده از اينترنت ارسال مي‌كند. به دنبال دوربيني باشيد كه اطلاعات را از جمله نام كاربري، كلمه عبور و feedهاي زنده، رمز كند. براي اينكه بدانيد آيا دوربيني كه مي خواهيد بخريد از SSL/TLS يا ديگر استانداردها براي محافظت از انتقال اطلاعات استفاده مي كند، برچسب روي جعبه را ببينيد يا سايت سازنده دوربين را بررسي كنيد. اگر دوربين شما از SSL/TLS براي محافظت از اطلاعات ورود استفاده كند، صفحه ورود به دوربين بايد با https شروع شود.
- كاربران مختلف
اگر مي خواهيد كه چند كاربر به feedها دسترسي داشته باشند، دوربيني را در نظر بگيريد كه امكان پشتيباني از سطوح دسترسي مختلف را داشته باشد. به طور مثال، برخي دوربين ها تنظيمات جداگانه اي را براي مدير دوربين –كه از راه دور امكان تغيير برخي تنظيمات مانند ايجاد حساب كاربري جديد، تنظيم كلمه عبور، و تغيير جهت دوربين يا تغيير زوم دوربين را دارد- فراهم مي كنند. برخي ديگر از دوربين ها، امكان محدود سازي برخي كاربران را كه به دوربين دسترسي دارند فراهم مي كنند: به طور مثال، ممكن است بخواهيد كه دوستتان خانه شما را در زماني كه در شهر نيستيد چك كند اما زماني كه در شهرتان هستيد نتواند به دوربين دسترسي داشته باشد.
استفاده از خصوصيات امنيتي
پس از اينكه دوربيني مبتني بر IP خريديد، در راستاي حفظ امنيت كارهاي زير را انجام دهيد:
- به روز نگه داشتن نرم افزار
نرم افزاري كه همراه دوربين است، هر از گاهي نيازمند به روز رساني خواهد بود. قبل از نصب دوربين جديد، وب سايت سازنده را براي دريافت آخرين نسخه نرم افزار بررسي كنيد. و اگر دوربين را قبلاً نصب كرده‌ايد، به روز رساني ها را در سريعترين زمان ممكن دانلود و نصب كنيد.
- بررسي تنظيمات كلمه عبور دوربين
برخي دوربين هاي IP امكان غيرفعال كردن نياز به كلمه عبور دوربين را مي دهند. اين كار را فقط زماني انجام دهيد كه قصد به اشتراك گذاري عمومي feedها را داريد. دوربين مبتني بر IP را طوري تنظيم كنيد كه براي ورود به آن كلمه عبور نياز باشد. براي اينكار دفترچه راهنماي دوربين را بخوانيد.
- استفاده از كلمه عبور قوي
به جاي استفاده از كلمه عبور و نام كاربري پيش فرض دوربين، كلمه عبور قوي را كه قابل حدث زدن نباشد انتخاب كنيد. كلمات عبور پيش فرض به طور عمومي شناخته شده هستند.
- فعال كردن خصوصيات امنيتي دوربين
اگر دوربيني خريده ايد كه داده اي را كه از طريق اينترنت انتقال داده مي شود رمز مي كند، اين ويژگي را فعال كنيد. URL صفحه ورود به دوربين بايد با https شروع شود. اگر URL اين صفحه اينگونه نيست، كلمه عبور و نام كاربري كه وارد مي كنيد رمز شده نيست و افراد ديگري قادر به دسترسي به آنها خواهند بود. پس از ورود به صفحه مربوط به دوربين، URL هنوز بايد https را نشان دهد. اگر اينگونه نيست، feed رمز نشده است و افراد ديگري ممكن است قادر به مشاهده آن باشند.
دسترسي به دوربين از طريق دستگاه همراه
قبل از دسترسي به دوربين از طريق تلفن يا دستگاه همراه، از وجود صحيح خصوصيات امنيتي مطمئن شويد.
- اطمينان از به روز بودن app دستگاه همراه
براي اينكار، وب سايت توسعه دهنده برنامه نصب شده در دستگاه همراه براي دوربين را بررسي كنيد.
- تمرين در دسترسي ايمن
از كلمه عبور قوي استفاده كنيد و در زماني كه از برنامه استفاده نمي كنيد از آن خارج شويد. با اينكار اگر دستگاه شما گم يا دزديده شود كس ديگري نمي تواند به دوربين متصل شود.
- محافظت از دستگاه تلفن يا همراه با استفاده از كلمه عبور
حتي اگر برنامه دوربين كلمه عبور قوي دارد، بهتر است كه براي دستگاه تلفن خود نيز از كلمه عبور استفاده كنيد.
- استفاده از اتصال واي فاي ايمن
برنامه تحت موبايل دوربين ممكن است سطح يكساني از امنيت را مانند صفحه وب فراهم نكند. بنابراين، حتي اگر دوربين شما در صفحه وب از https استفاده كند، تضمين كننده استفاده برنامه موبايل از رمزنگاري نخواهد بود.
اگر برنامه موبايل اطلاعات را رمز نمي كند و از برنامه موبايل در شبكه واي فاي ناامن استفاده مي كنيد، مزاحمان مي توانند فيد ويديويي يا كلمه عبور شما را شنود كنند. براي حفظ حريم خصوصي، از برنامه موبايل در شبكه واي فاي عمومي استفاده نكنيد. به جاي آن، از مرورگر اينترنت دستگاه تلفن استفاده كرده و از اين طريق به صفحه ورود به دوربين برويد. در صورتيكه URL اين صفحه با https شروع شده باشد، اطلاعات شما رمز خواهد شد.
همچنين توصيه مي شود كه تنظيمات دستگاه همراه را طوري تغيير دهيد كه به طور خودكار به نزديكترين واي فاي متصل نشود.
منبع:
http://www.onguardonline.gov

نظرات

بدون نظر
شما برای نظر دادن باید وارد شوید

مشخصات خبر

 
تاریخ ایجاد: 1 آذر 1393

امتیاز

امتیاز شما
تعداد امتیازها: 0