فا

‫ وضعيت امنيت در ماه نوامبر 2014 به گزارش سايمانتك


شماره:IRCRE201501185
تاريخ:93/11/07

شركت امنيتي سايمانتك هر ماه گزارشي را كه حاوي تحليل آخرين تهديدها و روندهاي مربوط به بدافزار، هرزنامه، آسيب پذيري و ديگر خطرات بالقوه در اين حوزه است، منتشر مي‌نمايد. در زير خلاصه اي از گزارش اين شركت از داده هاي جمع آوري شده در ماه نوامبر آورده شده است.
حملات هدفمند
در ماه نوامبر، تعداد متوسط حملات سرفت هويت در هر روز كاهش داشته و به 43 حمله رسيده است، متوسط اين حملات در ماه اكتبر 45 حمله بوده است. فايل هاي .doc رايج ترين نوع فايل پيوست بوده است كه در حملات سرقت هويت از آن استفاده شده است. پس از آن فايل هاي .exe در رتبه دوم قرار گرفته است.در اين ماه شركت هايي با بيش از 2500 كارمند بيشترين هدف اين نوع حملات بوده است.
نشت داده ها
دو تا از بزرگترين نشت داده اي كه در ماه نوامبر گزارش شده است در نتيجه افشاي 3.6 ميليون و 2.7 ميليون هويت بوده است. هكرها مسئول 57 درصد از نشت داده هاي افشاء شده در يك سال گذشته مي باشند. نام واقعي، شماره شناسايي دولتي مانند شمارهSocial Security و آدرس منزل سه نوع اطلاعاتي هستند كه در صدر جدول نشت داده قرار گرفتند.
بدافزارها
بدافزار W32.Ramnit درصدر جدول 10 بدافزار برتر قرار دارد. رايج ترين تهديدات بر روي سيستم عامل OS X بدافزار OSX.Flashback.K بوده است كه 15.7 درصد از تمامي بدافزارهاي يافت شده بر روي اين سيستم عامل را شامل مي شود. در مجموع بدافزارهاي گروگان گير از ماه مارس امسال افزايش نداشته اند. با اينحال بدافزارهاي گروگان گيري كه از رمزگذاري استفاده مي كنند روند افزايشي داشته اند و 38 درصد از بدافزارهاي ماه نوامبر را به خود اختصاص مي دهند. رايج ترين بات نت هاي گزارش شده در اين ماه مربوط به بات نت Kelihos با 19.2 درصد و بات نت Gamut با 18.8 درصد از كل ترافيك بات نت ها مي باشد.
10 بدافزار برتر Mac OSX كه مسدود شده اند
بات نت ها
آسيب پذيري
در ماه نوامبر 457 آسيب پذيري افشاء شده است. در 12 ماه گذشته، مرورگر IE بيشترين آسيب پذيري را در بين مرورگرها داشته است. در همين زمان، جاوا اوراكل بيشترين آسيب پذيري پلاگين را داشته است.
تلفن همراه
در ماه نوامبر، هشت خانواده از بدافزارهاي اندرويد كشف شد. از تهديداتي كه در 12 ماه گذشته كشف شده است، 26 درصد مربوط به تهديداتي از قبيل بدافزارهاي دانلود كننده و تروجان هاي راه نفوذ مخفي بوده است. در مبحث كلاهبرداري شبكه هاي اجتماعي، 29 درصد مربوط به پبشنهادات جعلي بوده است.
هرزنامه و سرقت هويت
در ماه نوامبر ميزان هرزنامه ها افزايش يافته است و به يك ايميل از 647 ايميل رسيده است و در مقايسه با ماه اكتبر كه يك ايميل از هر 1610 ايميل بود افزايش داشته است. نرخ جهاني هرزنامه در اين ماه 54.6 درصد بود. يك ايميل از هر 246 ايميل حاوي ويروس بوده است. در ماه نوامبر از كل ترافيك ايميلي، 41.3 درصد حاوي URL مخرب بوده است.
منابع:

نظرات

بدون نظر
شما برای نظر دادن باید وارد شوید

مشخصات خبر

 
تاریخ ایجاد: 7 بهمن 1393

برچسب‌ها

امتیاز

امتیاز شما
تعداد امتیازها: 0