فا

‫ نگاهي به ويژگي‌هاي محرمانگي و امنيت در ويندوز 10 (قسمت اول)

شماره: IRCAR201502247
تاريخ: 06/12/93
نخستين قسمت از مجموعه دو قسمتي اين مقالات، نگاهي خواهد داشت به ويژگي‌هاي امنيتي مورد انتظار در ويندوز 10.
پرش از ويندوز 8 يا به عبارت دقيق‌تر از ويندوز 8.1 به ويندوز 10، اين سؤال را براي بسياري ايجاد كرده است كه چرا ويندوز 9 حذف شد. حقيقت اين است كه ويندوز 8 به ذائقه بسياري از كاربران خوش. شايد پرش از اين ويندوز به ويندوز 10، منجر به گسستگي كامل ويندوز 10 از ويندوز 8 گردد.
انتظار مي‌رود كه ويندوز 10 در پايان سال 2015 عرضه گردد، اما بسياري از افراد فرصت تست اين نسخه ويندوز را پيدا كرده‌اند. اين مقاله به برخي ويژگي‌هاي مورد انتظار در ويندوز 10 با تأكيد بر امنيت و محرمانگي در اين ويندوز مي‌پردازد.
در اين بخش از مقاله به ويژگي‌هاي امنيتي ويندوز نگاهي خواهيم انداخت. در بخش دوم به هرچيزي كه فكر مي‌كنيم بخشي از خانواده ويندوز 10 است خواهيم پرداخت. همچنين بخش دوم به شرح مبسوط ويژگي‌هاي مورد اشاره در اين مقاله نيز مي‌پردازد.
مقدمه
پيش‌بيني مي‌شود كه در سال 2015 نسخه جديدي از سيستم عامل ويندوز كه برتري شايان توجهي نسبت به ويندوز 8.x داشته باشد عرضه گردد. مايكروسافت تخمين زده است كه ويندوز 10 در اواخر سال 2015 عرضه شود و با توجه به فاصله زماني موجود تا آن زمان و زمان كافي براي تست، بازبيني و برطرف كردن چالش‌هاي اين سيستم عامل، اميد مي‌رود كه سيستم عامل جديد، نارضايتي‌هاي موجود درباره ويندوز 8 و 8.1 را برطرف نمايد.
در ميان نكات آزاردهنده ويندوز 8، واسط كاربري طراحي شده مخصوص دستگاه‌هاي موبايل بود كه براي سيستم‌هاي دسكتاپ و لپ‌تاپ غيركاربردي است. حتي براي برخي خاموش كردن كامپيوتر نيز چالش بود! مايكروسافت سعي كرد برخي از اين مسائل را برطرف كند و به اين ترتيب ويندوز 8.1 متولد شد. دكمه استارت به ويندوز برگشت، اگرچه نحوه عملكرد آن مشابه آنچه كه كاربران به آن عادت داشتند نبود. ويندوز 8.1 براي سيستم‌هاي دسكتاپ و لپ‌تاپ خيلي ساده‌تر و كاربردي‌تر بود. اين ويندوز در حقيقت تلفيقي از قابليت‌هاي لمسي / موبايل و دسكتاپ است.
به گفته مايكروسافت، ويندوز 8 از توسعه‌هاي امنيتي قابل توجهي برخوردار است، اما همچنان حفره‌هاي زيادي باز هستند. ويندوز 8 بدواً امنيت را بر تكنولوژي‌هاي مبتني بر امضاء بنا كرد كه اكنون بيش از دفاع محيطي صرف مورد نياز است و تكنولوژي‌هاي مكمل براي توسعه امنيت ارائه شده توسط ويندوز 8 مورد نياز است. همچنين اغلب آسيب‌پذيري‌هاي موجود در ويندوز 7، همچنان در ويندوز 8 پوشش داده نشده‌اند.
برخي از بهبودهاي امنيتي ويندوز 8 عبارت بودند از تشخيص پيشرفته بدافزار و ELAM، راه‌اندازي امن، اسكن پيش‌فرض ضدبدافزار، sandbox برنامه‌ها و Windows To Go (امنيت پرتابل). البته اين‌ها به هيچ عنوان براي شركت‌ها و حتي افراد كافي نيست. درصورتيكه امنيت براي شما مسأله‌اي جدي باشد، مجبور خواهيد بود در كنار ابزارهاي ويندوز، از تكنولوژي‌هاي ضدبدافزار و آنتي‌ويروس توليدكنندگان ديگر استفاده كنيد.
ويندوز 10 در مقايسه با ويندوزهاي پيشين چگونه خواهد بود و آيا به طور خاص در زمينه امنيت و محرمانگي، پيشرفتي نسبت به ويندوز 8 خواهد داشت؟ آيا اين بار مايكروسافت نيازهاي كاربران خود را بيشتر و بهتر مورد توجه قرار خواهد داد و آنها را به يادگيري روشي كه خود به آن اعتقاد دارد مجبور نخواهد ساخت؟
آنچه از ويندوز 10 انتظار مي‌رود
اگرچه پيش نمايش‌هاي ويندوز 10 عرضه شده‌اند، اما بايد به خاطر داشته باشيم كه آنها صرفاً پيش‌نمايش هستند و در نتيجه هر ويژگي يا عملكرد موجود در پيش‌نمايش ممكن است پيش از عرضه رسمي اين ويندوز در سال 2015 تغيير يابد. هر چند هفته يكبار مايكروسافت مجموعه‌اي از ويژگي‌هاي بازبيني شده را عرضه مي‌كند.
در جدول زير فهرستي از ويژگي‌هاي فني را كه مايكروسافت براي ويندوز 10 خاطر نشان كرده است ملاحظه مي‌نماييد. اين ويژگي‌ها هم براي افراد و هم براي سازمان‌ها مفيد و كاربردي هستند. اين‌ها ويژگي‌هايي است كه تا زمان نوشتن اين مقاله توسط مايكروسافت و محققان براي ويندوز 10 تأييد شده است.
ويژگي‌هاي واسط كاربري/ سيستم عامل
ويژگي‌هاي امنيتي
ويژگي‌هاي كاربردي براي بنگاه‌هاي بزرگ اقتصادي
منوي استارت
دسترسي امن از راه دور
محافظت از داده‌هاي بنگاه اقتصادي
فروشگاه ويندوز (برنامه‌هاي دسكتاپ، برنامه‌هاي جديد و محتواي ديجيتال) با قيمت‌هاي متنوع
امكان دسترسي چندسطحي با استفاده از single unlock gesture
محافظت از اعتبار بنگاه اقتصادي
سازگاري با برنامه‌هاي دسكتاپ
نسل جديد اعتبارات ورودي مبتني بر احراز هويت دو فاكتوري
قفل بنگاه‌هاي اقتصادي
پلت‌فرم برنامه‌هاي كاربردي همگاني براي دستگاه‌هاي تلفن، تبلت و كامپيوترهاي روميزي
عايق‌سازي NTLM و كليدهاي تصادفي (احراز هويت يكپارچه ويندوز)
فروشگاه بنگاه اقتصادي
نمايش برنامه‌ها در قالب پنجره
احراز هويت مبتني بر ارائه دهنده هويت براي چندين هويت
پشتيباني كامل مديريت دستگاه‌هاي موبايل (MDM)
ويژگي‌هاي جديد SWIPE، حركت سه‌انگشتي رو به بالا و رو به پايين كه فعاليت‌هاي مختلفي را تعريف مي‌كند
محيط اجراي امن Hyper-V
يادگيري بهبودهاي پلت‌فرم
API هاي جديد WinRT
محافظت داده‌ها به‌صورت يكپارچه و خودكار
پرتال فروش حجم
دسكتاپ چندگانه
احراز هويت تلفني
قابليت‌هاي خودكار محافظت از داده‌ها
سازگاري با برنامه‌هايWindows Store
احراز هويت قوي‌تر براي دسترسي از راه دور
پشتيباني احراز هويت بيومتريك
امنيت مبتني بر سخت‌افزار
محافظت در برابر نشت، سرقت و جعل
بهبود روش تأييد برنامه‌ها براي برنامه‌هاي مورد اعتماد منتخب
به‌روز رساني و اصلاح سريع‌تر
VPN به ازاي هر برنامه (محدود كردن بدافزارها)
مبتني بر احراز هويت دو عاملي (دو مرحله‌اي)
فهرست بالا جهشي بزرگ و رو به جلو در زمينه امنيت محسوب مي‌شود و اگرچه تمامي مشكلات موجود در سيستم عامل ويندوز را برطرف نمي‌كند، اما بهبود جدي نسبت به ويندوز 8.x و نسل‌هاي قبل از آن دارد. اما بايد توجه شود كه اين ويژگي‌ها فقط امنيت را بهبود مي‌بخشند و به هيچ عنوان جاي نرم‌افزارها و تكنولوژي‌هاي امنيتي را پر نمي‌كنند. در بهترين حالت آنها مسائل موجود در سيستم عامل جديد را كم مي‌كنند. متخصصان بر اين باورند كه درصورتي‌كه 90 درصد از اين ويژگي‌ها در ويندوز 10 به وقوع بپيوندند، ما سيستم عامل قدرتمندي خواهيم داشت كه تقريباً براي محيط ابري آماده خواهد بود.
نتيجه‌گيري
اين مقاله به هيچ عنوان قطعيتي در مورد آنچه كه از ويندوز 10 انتظار مي‌رود ندارد، بلكه صرفاً نگاهي است به كاري كه در حال توسعه است.
ممكن است برخي بگويند كه بعضي از اين ويژگي‌ها در سرويس‌هاي ويندوز Azure نيز وجود دارند و يا اينكه صرفاً روي آنها كار شده است. در نتيجه اين ويژگي‌ها لزوماً جديد نيستند، اما با توجه به كاربرد آنها برچسب جديد خورده‌اند. كما اينكه بسياري از آنها در سيستم عامل ويندوز 10 پيش‌فرض هستند.
مايكروسافت ادعا دارد كه اين ويژگي‌ها كاربرپسند هستند. اما به هر حال فقط بعد از پياده‌سازي است كه چالش‌ها آشكار مي‌شوند و تأثير واقعي اين ويژگي‌ها قابل درك خواهد بود.

نظرات

بدون نظر
شما برای نظر دادن باید وارد شوید

مشخصات خبر

 
تاریخ ایجاد: 6 اسفند 1393

برچسب‌ها

امتیاز

امتیاز شما
تعداد امتیازها: 0