فا

‫ مروري بر امنيت مرورگرهاي وب (بخش ششم)- قسمت دوم

شماره: IRCAR201505256
تاريخ: 94/02/21

در مقاله پيشين مكانيزم هاي امنيتي مرورگر موزيلا فايرفاكس توضيح داده شد. در اين قسمت تنظيمات امنيتي و ويژگي هاي حريم خصوصي مرورگر فايرفاكس تشريح مي شود.
تنظيمات امنيتي
تنظيمات امنيتي فايرفاكس را مي توان از طريق يك واسط گرافيكي انجام داد و مي توان اين تنظميات را به گونه اي پيكربندي كرد تا سطوح مختلف امنيتي مرورگر در قبال عمليات مرتبط با امنيت را كنترل نمود. براي اين منظور بايد در نوار آدرس از پنجره مرورگر بر روي گزينه Settings كليك كرده و سپس آيكون امنيت را از نوار بالاي صفحه مطابق با شكل 1 انتخاب نمود.
شكل 1
در اين صفحات گزينه ها به طور پيش فرض به گونه اي پيكربندي شده اند كه بيشترين امنيت را فراهم نمايند. مرورگر فايرفاكس هنگاميكه افزونه اي در حال نصب باشد به كاربر هشدار مي دهد و سايت هاي حمله گزارش شده و وب هاي جعلي خارجي را مسدود مي كند. به كابران توصيه مي شود تا تنطيمات پيش فرض مذكور را تغيير ندهند. در صورتي كه كاربر به سايتي اعتماد دارد و مي خواهد اين هشدارها را ناديده بگيرد مي تواند از گزينه استثناء استفاده كرده و آدرس URL سايتي كه به آن اطمينان دارد را ثبت كرده و در باكس مربوطه بر روي گزينه Allow كليك نمايد.
در اين صفحه هم چنين مي توان گزينه هايي مربوط به رمز عبور را مشاهده كرد و اين قسمت جايي است كه مي توان با اعمال تغييراتي امنيت بهتري را فراهم كرد. به طور پيش فرض مرورگر فايرفاكس رمزهاي عبور سايت ها را در حافظه نگه مي دارد. اما براي داشتن امنيت بالاتر بهتر است تيك مربوط به اين گزينه برداشته شود تا كاربر در هر بار اتصال به سايت مربوطه رمز عبور خود را وارد نمايد.
اگر كاربر به فايرفاكس اجازه دهد تا رمزهاي عبور را ذخيره نمايد بايد براي داشتن امنيت بهتر و حفاظت از فهرست رمزهاي عبور از يك رمز عبور مستر استفاده كند. اين گزينه به صورت پيش فرض فعال نيست اما مي توان به راحتي اين كار را انجام داد. كاربر بايد مطابق شكل 2، گزينه مربوط به Change Master Password را انتخاب كرده و رمز عبور مورد نظر را وارد نمايد و از اين طريق ميزان سختي رمز عبور وارد شده سنجيده مي شود.
شكل 2
متاسفانه، مكان مخصوص وارد نمودن رمز عبور مستر حداكثر 17 كاراكتر مي باشد اما با تركيب حروف الفبا، اعداد و سمبول ها مي توان رمز عبور سخت تري را ايجاد كرد. پس از تنظيم اين رمز عبور، كاربر بايد قبل از برقراري هر نشستي كه از رمز عبور ذخيره شده استفاده مي كند، رمز عبور مستر را وارد نمايد.
قابليت هاي حريم خصوصي
همانند مروگرهاي IE و كروم، مرورگر فايرفاكس براي مقابله با ذخيره سازي اطلاعات تاريخچه جستجوها داراي گزينه هاي جستجوي خصوصي مي باشد. تنظميات مربوط به ردگيري و تاريخچه را مي توان از طريق تب Privacy در ديالوگ باكس Options پيكربندي كرد.
هم چنين مي توان به صورت دستي تاريخچه جستجوهاي اخير را حذف نمود. اين تاريخچه شامل فهرستي از سايت هاي ملاقات شده، صفحان وب cache شده و كوكي ها مي شود. به منظور پاك كردن تاريخچه، بايد بر روي دكمه نارنجي Firefox در سمت چپ پنجره مرورگر كليك كرد و سپس History | Clear Recent History را انتخاب نمود.
پيشگيري از ارتباطات خودكار
مرورگر فايرفاكس همانند مرورگرهاي ديگر برخي اوقات به صورت خودكار براي به روز رساني توصيفات ضد بدافزاري و ضد سرقت اطلاعات و اعمال اصلاحيه هاي امنيتي به اينترنت متصل مي شود. هم چنين بدافزارها مي توانند باعث شوند تا مرورگر به صورت خودكار به اينترنت متصل شود تا اطلاعات را براي مهاجم ارسال كنند.
در بسياري موارد، مي توان جلوي اتصالات خودكار را گرفت. به عنوان مثال مي توان با حذف تمامي بوك مارك ها مانع از بارگذاري خودكار بوك مارك ها شد. اگر كاربري نمي خواهد هنگام بارگذاري صفحه اوليه به صفحه وب متصل شود مي تواند صفحه اوليه blank را انتخاب كند.
مرورگر فايرفاكس به صورت پيش فرض هر روز ابرداده هاي افزونه هاي نصب شده را به روز رساني مي كند. براي غيرفعال كردن اين گزينه مي توان about:config را در نوار آدرس تايپ كرد و كليد Enter را فشرد. سپس عبارت extensions.getAddons.cache.enabled را پيدا كرده و ارزش آن را به False تغيير داد.
خلاصه
در اين مقالهبه تشريح تنظيمات امنيتي مرورگر فايرفاكس پرداخته شد، در قسمت آتي بهترين تنظيمات امنيتي مرورگرهاي اپل سافاري و اپرا شرح داده خواهد شد.
مطالب مرتبط:
منبع:

نظرات

بدون نظر
شما برای نظر دادن باید وارد شوید

مشخصات خبر

 
تاریخ ایجاد: 3 خرداد 1394

برچسب‌ها

امتیاز

امتیاز شما
تعداد امتیازها: 0