فا

‫ امنيت و حريم خصوصي كودكان در شبكه‌هاي اجتماعي (۴)

امنيت و حريم خصوصي كودكان در شبكه‌هاي اجتماعي (۴)

در شماره‌هاي ۱ و ۲ از مجموعه آگاهي‌رساني «امنيت و حريم خصوصي كودكان در شبكه‌هاي اجتماعي»، به بررسي اهميت حريم خصوصي كودكان در شبكه‌هاي اجتماعي و خطراتي كه از اين طريق متوجه آنها مي‏شود، به همراه نقش اساسي والدين در اين حوزه پرداختيم. در آگاهي‌رسان شماره ۳ نيز شش مورد از نكاتي را كه والدين بايد براي حفاظت از فرزندان خود در شبكه‌هاي اجتماعي رعايت كنند، معرفي كرديم. در اين آگاهي‌رسان به معرفي ادامه اين نكات مي‌پردازيم.
7- بهتر است رايانه و لپ‌تاپ را در محل‌هاي شلوغ خانه نگهداري كنيد و به كودكان اجازه استفاده از آن‌ها را در اتاق و محل‌هاي خصوصي‌شان ندهيد.بهتر است رايانه، لپ‌تاپ و ساير دستگاه‌هايي كه قابليت اتصال به اينترنت دارند را در محل‌هاي عمومي خانه همچون پذيرايي و آشپزخانه كه محل رفت و آمد شما و ساير اعضاي خانواده است قرار دهيد. اين كار به صورت خودكار سبب نظارت شما و ديگران بر فعاليت‌هاي مجازي كودكانتان خواهد شد. بهتر است خودتان نيز از بردن اين‌گونه دستگاه‌ها به اتاق و محيط خصوصي خودداري كنيد و در محل‌هاي عمومي خانه از اين وسايل استفاده كنيد تا به كودكان احساس تبعيض القا نشود.
8- به كودكان ياد دهيد كه به پرسش‌نامه‌ها، مسابقات و هداياي رايگان در شبكه‌هاي اجتماعي اعتماد نكرده و ابتدا موضوع را با شما در ميان بگذارند.


در هنگام كار با شبكه‌هاي اجتماعي بسيار پيش مي‌آيد كه پيشنهاد شركت در يك پرسش‌نامه، مسابقه و غيره به صورت بالاپر (Popup) يا به صورت پيام‌هاي تبليغاتي در شبكه‌هاي اجتماعي تحت موبايل ظاهر شده و از كاربر خواسته مي‌شود كه در آن‌ها شركت كند. هر چند كه بسياري از اين پيشنهادات، سالم بوده و از طريق خود شبكه‌ اجتماعي يا شركاي شخص سوم قابل اطمينان آن صورت مي‌گيرد، اما بعضي مواقع نيز توسط مهاجمان حوزه مهندسي اجتماعي با انگيزه‌هاي سوء مانند دزديدن مشخصات، جعل حساب كاربري و غيره ارائه مي‌شود. معمولا براي اغواي كاربران به قبول اين پيشنهادات، از هداياي مختلف و قول شركت در قرعه‌كشي استفاده مي‌شود، به طوري كه بسياري از كاربران بزرگسال نيز فريب خورده و در دام حمله گرفتار مي‌شوند. در اين ميان كودكان حساس‌تر هستند و امكان فريب خوردن آن‌ها بسيار بيشتر است؛ لذا سعي كنيد به كودكانتان ياد دهيد كه از اين‌گونه پرسش‌نامه‌ها، مسابقات و هدايا حتي اگر توسط يكي از دوستان نزديكشان براي آن‌ها ارسال شده، پرهيز كنند يا در صورت علاقه زياد به شركت در آن‌ها، ابتدا موضوع را با شما در ميان بگذارند.
9- مراقب تصاوير و مطالبي كه كودكانتان در شبكه‌هاي اجتماعي ارسال مي‌كنند باشيد.


در يك فضاي مجازي ايده‌آل، كودكان شما هيچ تصويري از خود يا دوستانشان را بدون آگاهي شما منتشر نمي‌كنند؛ اما در واقعيت اين‌گونه نيست. كودكان ممكن است خواسته يا ناخواسته اقدام به انتشار محتوا و تصاوير در شبكه‌‌هاي اجتماعي و فضاي مجازي نمايند؛ تصاويري كه ممكن است حريم خصوصي ايشان و حتي حريم خصوصي شما را نيز به خطر بيندازند. بنابراين لازم است كه همواره صفحات فرزندانتان در شبكه‌هاي اجتماعي را دنبال كرده و مطالبي كه منتشر مي‌كنند را پيگيري نماييد.

10- الگوي مناسبي براي كودكانتان باشيد.


كودكان به صورت ذاتي در بسياري موارد از شما تقليد مي‌كنند. سعي كنيد خودتان تا آن‌جا كه مي‌توانيد ملاحظات امنيتي و حفظ حريم خصوصي را رعايت كنيد. خودبه‌خود، فرزندتان نيز متوجه اهميت اين موضوع شده و در فضاي مجازي و شبكه‌هاي اجتماعي، از خود محافظت خواهند كرد.
11- در مورد خطرات فضاي مجازي و تاثيرات فعاليت‌هاي مجازي كودكان در زندگي و آينده آن‌ها با ايشان صحبت كنيد.
در فضاي مجازي و شبكه‌هاي اجتماعي همه‌ چيز ثبت و نگه‌داري مي‌شوند؛ تمامي تصاويري كه ارسال مي‌كنيم، وبگاه‌هايي كه مراجعه مي‌كنيم، مطالبي كه مي‌نويسيم و غيره. حتي اگر اطلاعات ارسالي خود در شبكه‌هاي اجتماعي را حذف كنيم، باز هم ممكن است توسط موتورهاي جست‌وجو ثبت و شاخص‌گذاري شده باشند. فعاليت‌ها و اطلاعات ما در فضاي مجازي در واقع تاريخچه و شهرت ما را در اين فضا مي‌سازد. حالا تصور كنيد كه يك كودك كم‌سن‌وسال، از روي شيطنت و عدم آگاهي، در فضاي مجازي اقداماتي انجام دهد كه در تاريخچه و شهرت وي ثبت شود و حتي در زندگي آينده وي نيز تاثيرگذار باشد. لذا تا آنجا كه ممكن است، كودكان خود را در مورد اين موضوع و تبعاتي كه براي آن‌ها در پي خواهد داشت آگاه كنيد.
12- سعي كنيد در مورد فناوري‌هاي جديد به‌روز باشيد.


مطمئن باشيد كودكان شما خيلي سريع با فناوري‌هاي جديد خو گرفته و با تمامي جنبه‌هاي آن آشنا مي‌شوند. شما بايد سريع‌تر از آن‌ها (يا حداقل هم‌گام با آن‌ها) اين فناوري‌ها را ياد بگيريد. اين كار دو مزيت اساسي دارد. اول اين‌كه باعث مي‌شود راحت‌تر بتوانيد فعاليت‌هاي فرزندتان در شبكه‌هاي اجتماعي و فضاي مجازي را دنبال كرده و بر آن‌ نظارت كنيد. دوم اين‌كه اين كار باعث ارتباط نزديك‌تر شما و فرزندانتان شده و براي آن‌ها آرامش بيشتري ايجاد خواهد كرد تا فعاليت‌ها و تجربياتشان در فضاي مجازي را با شما به اشتراك بگذارند.


نظرات

بدون نظر
شما برای نظر دادن باید وارد شوید

مشخصات خبر

 
تاریخ ایجاد: 9 اسفند 1394

امتیاز

امتیاز شما
تعداد امتیازها: 0