فا

‫ حذف ويروس از سيستم‌عامل اندرويد

چگونگي حذف ويروس از دستگاه مبتني بر سيستم‌عامل اندرويداين روزها كمتر كسي را مي‌توان يافت كه از گوشي هوشمند استفاده نكند. همين موضوع باعث مي‌شود تا خطرات زيادي از جمله سرقت داده‌هاي حساس و اخاذي از جانب افراد سودجو براي كاربران گوشي‌هاي هوشمند وجود داشته باشد، يكي از اين خطرات ويروسي شدن گوشي‌هاي هوشمند است. بيشتر ويروس‌ها از طريق برنامه‌هاي كاربردي كه بر روي دستگاه خود نصب مي‌كنيد وارد دستگاه مي‌شوند، بنابراين اگر گوشي يا تبلت شما هنوز به ويروس آلوده نشده است بهترين راه براي جلوگيري از اين آلودگي دانلود برنامه‌هاي كاربردي از فروشگاه رسمي گوگل "Google Play" خواهد بود، اما نشانه‌هاي ويروسي شدن گوشي‌هاي هوشمند عبارت‌اند از:
Restart شدن گوشي
كاهش توان باتري
پر شدن حافظه داخلي
هنگ كردن برنامه‌هاي در حال اجرا
ارسال پيامك و ايجاد تماس‌هاي ناخواسته
روشن نشدن گوشي
هر كدام از موارد بالا مي‌تواند هشداري مبني بر ويروسي شدن دستگاه شما باشد.
اگر دستگاه اندرويدي شما به ويروس آلوده شده است جاي هيچ‌گونه نگراني نيست، حذف آن به‌آساني امكان‌پذير خواهد بود. براي حذف ويروس اندرويدي از دستگاه خود بايد پنج گام را طي كنيد:

گام اول
گوشي يا تبلت خود را در حالت Safe mode قرار دهيد. اين كار مانع از اجراي برنامه‌هاي كاربردي شخص سومي كه حاوي بدافزار هستند مي‌شود. در بسياري از دستگاه‌ها شما مي‌توانيد با فشردن كليد روشن و خاموش به گزينه‌هاي Power دسترسي داشته باشيد. سپس با فشردن و نگاه‌داشتن Power off گزينه Safe mode ظاهر خواهد شد كه با انتخاب اين گزينه دستگاه مورد نظر را به حالت Safe mode تغيير حالت دهيد. اگر اين راهكار براي دستگاه شما كارساز واقع نشد با جستجوي مدل دستگاه خود در سايت سازنده آن، دستورالعمل حالت Safe mode را پيدا كرده و مراحل آن را انجام دهيد. (در برخي از گوشي‌ها با نگاه‌داشتن Power off گزينه Safe mode ظاهر نمي‌شود، كافي است گوشي خود را خاموش نموده و به هنگام روشن شدن دكمه Power و Volume Down را هم‌زمان فشار دهيد.) توجه داشته باشيد زماني كه در حالت Safe mode باشيد در قسمت پايين سمت چپ صفحه نمايش بايد Safe mode"" را ببينيد.

گام دوم
منوي Settings را باز كرده و گزينه Apps را انتخاب نماييد و مطمئن شويد كه تب Downloaded را مشاهده مي‌كنيد. اگر شما نام ويروسي كه گوشي يا تبلت اندرويدي شما به آن آلوده شده است را نمي‌دانيد در ليست موجود به دنبال برنامه‌هايي باشيد كه آن‌ها را به‌شخصه نصب ننموده‌ايد و يا نبايد روي دستگاه شما اجرا شوند.
گام سوم
روي آيكون برنامه كاربردي مخرب ضربه بزنيد (كاملاً واضح است كه برنامه مخرب نام خود را "Dodgy Android virus" نمي‌گذارد، اين نام تنها براي ملموس شدن بيشتر موضوع براي نحوه حذف ويروس است.) تا صفحه اطلاعات برنامه كاربردي باز شود، سپس گزينه Uninstall را انتخاب كنيد. در بيشتر موارد اين تنها كاري است كه مي‌توان براي حذف ويروس انجام داد، اما در بعضي موارد ممكن است شما دكمه Uninstall را غيرفعال ببينيد و توانايي انجام فرايند بالا را نداشته باشيد. علت اين مهم به دليل قرارگيري ويروس در حالت administrator دستگاه است.گام چهارم
از منوي Apps خارج شويد و وارد Settings و سپس Security و در نهايت Device Administrators شويد. در اينجا شما مي‌توانيد برنامه‌هاي كاربردي كه در حالت administrator قرار دارند را مشاهده كنيد. فرآيند بسيار ساده است، كافي است تيك برنامه‌اي كه مي‌خواهيد حذف كنيد را برداريد. حال به گام سوم بازگرديد و برنامه مورد نظر را Uninstall نماييد.گام پنجم
پس از حذف ويروس از گوشي يا تبلت اندرويدي، تنها كاري كه بايد انجام دهيد راه‌اندازي مجدد دستگاه و خروج از حالت Safe mode خواهد بود. پس از انجام اقدامات بالا هم‌اكنون بهترين زمان است تا داده‌هاي مهم موجود در دستگاه خود را پشتيبان‌گيري كنيد و يك ضدويروس اندرويدي براي محافظت در برابر ويروس‌هاي احتمالي روي دستگاه خود نصب نماييد.


نظرات

بدون نظر
شما برای نظر دادن باید وارد شوید

مشخصات خبر

 
تاریخ ایجاد: 4 اردیبهشت 1395

امتیاز

امتیاز شما
تعداد امتیازها: 0