فا

‫ حفظ حريم خصوصي در شبكه‌هاي اجتماعي(۶)

چگونه در شبكه‌هاي اجتماعي، حريم خصوصي خود را حفظ كنيم؟ (۶)
تنظيمات و گزينه‌هاي امنيتي و حريم خصوصي در شبكه‌هاي اجتماعي

در آگاهي‌رساني‌هاي پيشين با عنوان «چگونه در شبكه‌هاي اجتماعي، حريم خصوصي خود را حفظ كنيم؟» مجموعه‌اي از دستورالعمل‌ها و اطلاع‌رساني‌ها براي حفاظت از حريم خصوصي افراد در شبكه‌هاي اجتماعي برخط ارائه شده‌است. در آگاهي‌رسان شماره (۲) از اين مجموعه با عنوان «مطالعه سياست‌هاي حريم خصوصي» به اهميت سياست‌هاي حريم خصوصي شبكه‌هاي اجتماعي برخط و بخش‌هاي پراهميت آن پرداخته‌ شد. در اين آگاهي‌رساني برخي از تنظيمات و گزينه‌هاي امنيت و حريم خصوصي اصلي كه در شبكه‌هاي اجتماعي به طور عام يافت شده به صورت كلان مرور مي‌شود. آن‌چه از اين آگاهي‌رساني مي‌آموزيد، نحوه استفاده عملي از اين تنظيمات به صورت اختصاصي در يك شبكه اجتماعي خاص نيست، بلكه به صورت عام تنظيمات مرتبط با امنيت و حريم خصوصي كه در يك شبكه اجتماعي برخط معتبر انتظار وجود آن‌ها مي‌رود را معرفي و مرور مي‌نمايد

تنظيمات دسترسي به نمايه و اطلاعات آن

منظور از نمايه (Profile) در شبكه‌هاي اجتماعي مجموعه اطلاعات مرتبط با يك كاربر است كه شامل مواردي مانند اطلاعات شخصي كاربر، محتواي توليدشده توسط وي و يا محتوايي است كه توسط ديگران براي وي توليد شده است. اطلاعات موجود در نمايه مسلما شخصي‌ترين بخش در شبكه‌هاي اجتماعي براي فرد هستند و بنابراين صيانت از اين بخش يكي از مهم‌ترين كارهايي است كه هر كاربر بايستي انجام دهد. در شبكه‌هاي اجتماعي براي دسترسي به نمايه هر كاربر پيوندي (Profile Link) مهيا شده است كه با كليك بر روي آن بخشي از اطلاعات نمايه وي كه اجازه دسترسي به آن وجود دارد مشاهده مي‌شود. گاهي اوقات كاربران علاقه دارند كه اين پيوند نيز از ديده‌هاي بعضي و يا همه كاربران پنهان شود، تا از برخي مشكلاتي جلوگيري شود.
در شبكه‌هاي اجتماعي براي اين منظور امكانات متعددي مهيا شده است كه در ذيل بخشي از معمول‌ترين آن‌ها نام برده شده‌اند:
• امكان تعريف دسترسي‌هاي ريزدانه براي اقلام داده‌اي متفاوت اين بخش: معمولا يكي از نقاط تمركز اصلي شبكه‌هاي اجتماعي در حوزه امنيت و حريم خصوصي امكان تعريف دسترسي‌هاي ريزدانه براي اقلام داده‌اي مختلف در نمايه است. مثلا اين‌كه كاربران بتوانند اطلاعات شخصي خود (مانند علايق، محل كار و زندگي، تاريخ تولد و غيره) را از ساير كاربران مخفي كنند و يا يك مطلب خاص را فقط براي برخي از دوستان خود قابل نمايش نمايند.
• امكان تعريف دسترسي براي پيوند نمايه: در شبكه‌هاي اجتماعي به صورت پيش‌فرض پيوند نمايه كاربران براي تمامي اعضاي شبكه اجتماعي قابل دسترسي است. حتي برخي اوقات در اين پيوند برخي از اطلاعات شخصي نيز نمايان است كه باعث ايجاد خطر براي كاربران مي‌شود. در صورت وجود امكاناتي براي تعريف دسترسي پيوند نمايه مي‌‌توان از بروز بعضي مشكلات و خطرات احتراز كرد.
• كنترل نمايش پيوند نمايه و يا اطلاعات نمايه در موتورهاي جست‌و‌جو: موتورهاي جست‌و‌جو در صورت اجازه دسترسي بيروني به اطلاعات نمايه و پيوند آن توسط متوليان شبكه اجتماعي، آن‌ها را شاخص‌گذاري (Indexing) كرده و قابليت جست‌و‌جو ميان محتواي آن را فراهم مي‌كنند. اين كار ممكن است باعث شود كه مشاهده‌پذيري اطلاعات كاربر به طور ناخواسته افزايش يافته و متناسب با آن خطرات درج اطلاعات محرمانه را نيز افزايش مي‌دهد. در برخي از شبكه‌هاي اجتماعي امكاناتي براي جلوگيري از دسترسي موتورهاي جست‌و‌جو به اين‌گونه اطلاعات قرار داده شده است كه مي‌توان از آن‌ها براي افزايش امنيت بهره برد.
• كنترل دسترسي برنامه‌ها و افزونه‌ها به اطلاعات نمايه: بسياري از شبكه‌هاي اجتماعي از افزونه‌ها و برنامه‌هاي كاربردي متنوعي اعم از بازي، برنامه‌هاي تبليغاتي هدفمند، سيستم‌هاي توصيه‌گر و غيره پشتيباني مي‌كنند. برنامه‌ها و افزونه‌هاي فراواني از اين ميان براي كاركرد درست نياز دارند كه به اطلاعات شخصي كاربران دسترسي داشته باشند. اين كار علاوه بر بعضي مشكلاتي كه براي كاربران ايجاد مي‌كند، بستر مناسبي براي متخاصمان و خرابكاران به وجود مي‌آورد كه با ساختن افزونه‌ها و برنامه‌هاي جعلي، به اطلاعات نمايه كاربران دسترسي پيدا كنند. عموما در شبكه‌هاي اجتماعي كه از برنامه‌ها و افزونه‌ها پشتيباني مي‌شود، تنظيمات امنيتي براي كاربران مهيا شده است كه دسترسي اين برنامه‌ها به اقلام داده‌اي مختلف نمايه خود را كنترل نمايند. همچنين در برخي از اين شبكه‌هاي پيش از فعال‌سازي يك افزونه امكان مشاهده دسترسي‌هاي لازم آن به اطلاعات نمايه وجود دارد تا كاربر بتواند در مورد استفاده يا عدم استفاده از آن افزونه تصميم‌گيري كند.
در شكل زير برخي از اين دسترسي‌ها را در يك شبكه اجتماعي نمونه مشاهده مي‌كنيد.


• مسدودسازي (Blocking) و گزارش (Report): تقريبا اكثر شبكه‌هاي اجتماعي مطرح قابليت مسدودسازي دارند. با استفاده از مسدودسازي مي‌توانيد ارتباطات خود را با يك كاربر خاص قطع كنيد و از مشاهده اطلاعات خود توسط وي و يا ارسال محتوا توسط وي براي خودتان جلوگيري نماييد. در برخي از شبكه‌‌هاي اجتماعي با مسدودسازي كاربر، امكان ارسال درخواست ايجاد ارتباط و دوستي را از وي سلب مي‌نماييد. در شكل زير وجود اين امكان را در يك شبكه اجتماعي مشاهده مي‌كنيد. در كنار اين امكان، مي‌توان يك كاربر، يك گروه و يا يك مطلب خاص در شبكه اجتماعي را گزارش داد. با گزارش‌دادن مي‌توانيد مسئولين شبكه اجتماعي را از وجود توليدكنندگان مطالب اسپم،‌ غيراخلاقي و غيره مطلع كنيد. مسئولين شبكه اجتماعي با بررسي درخواست شما متوجه وجود اين مطالب و توليدكنندگان آن‌ها مي‌شوند و اقدام به حذف و يا متوقف كردن آن‌ها مي‌نمايند.

كنترل و مديريت نشست‌ها
هنگامي كه شما از طريق يك دستگاه و يا مرورگر از شبكه اجتماعي استفاده مي‌كنيد، در آن براي شما يك نشست ايجاد مي‌شود كه در واقع مجموعه‌اي از اطلاعات شما در شبكه‌ اجتماعي به صورت رمزنگاري‌شده است. مهم‌ترين كاركرد اين اطلاعات حفظ ارتباط شما با شبكه اجتماعي است. با خروج (log out) از شبكه اجتماعي اطلاعات نشست منقضي شده و ارتباط شما با شبكه اجتماعي قطع مي‌شود. در صورت عدم انقضاي نشست شما در دستگاهي (رايانه، تلفن همراه، تبلت و غيره) كه با استفاده از آن از شبكه اجتماعي استفاده مي‌نموديد، نشست مربوط به شما ممكن است توسط كاربر ديگري غير از شما مورد استفاده قرار گيرد (مثلا دستگاه شما به سرقت برود و يا مجبور شويد در دستگاه يك فرد غريبه به شبكه اجتماعي متصل شويد). در نتيجه با استفاده از نشست شما به شبكه اجتماعي و اطلاعات نمايه شما دسترسي پيدا مي‌كنند كه بسيار مخاطره‌آميز است. اين امر هنگامي خطرناك‌تر است كه شما براي دسترسي به شبكه‌هاي اجتماعي از دستگاه‌هاي مختلف استفاده مي‌كنيد. براي جلوگيري از مشكلات و مخاطرات در شبكه‌هاي اجتماعي امكاناتي مهيا شده است كه بعضي از مهم‌ترين آن‌ها عبارت‌اند از:
• نظارت و كنترل تمامي نشست‌ها: يكي از مهم‌ترين امكاناتي كه در شبكه‌هاي اجتماعي مورد استفاده قرار مي‌گيرد، امكان نظارت و كنترل بر تمامي نشست‌هاي ايجاد‌شده در دستگاه‌هاي مختلف مورد استفاده است. با استفاده از اين امكان مي‌توان اين نشست‌ها را منقضي نموده و از استفاده از آن‌ها جلوگيري نمود. در شكل زير نمونه‌اي از اين امكان را در يك شبكه اجتماعي مشاهده مي‌كنيد.

• اطلاع‌رساني از وقايع:‌ در بسياري از شبكه‌هاي اجتماعي امكاناتي براي اطلاع‌رساني از وقايع مرتبط با كاربر به وي از طريق رايانامه، پيام‌ كوتاه و غيره وجود دارد. البته كاربرد اصلي اين امكانات، اطلاع‌رساني محتوا‌ها، درخواست‌ها و ساير مواردي است كه ساير كاربران انجام مي‌دهند تا كاربر براي ورود به شبكه اجتماعي ترغيب شود. اما مي‌توان از اين امكانات براي افزايش امنيت نيز استفاده شود. به عنوان مثال در صورتي كه شبكه اجتماعي فعاليت‌هاي خود كاربر را به وي اطلاع دهد (يا تنظيماتي در اين راستا داشته باشد)، اگر كسي از طريق يكي از نشست‌هاي باز كاربر به نمايه وي دسترسي يابد و فعاليت خاصي انجام دهد و يا با به دست آوردن نام كاربري و رمز عبور وي به شبكه اجتماعي وارد شود و نشست جديدي ايجاد كند، شبكه اجتماعي اين رخداد را از طريق رايانامه به كاربر اطلاع مي‌دهد كه در اين هنگام بهترين عمل اتمام نشست مورد نظر و تغيير رمز عبور در شبكه اجتماعي است.
كنترل مخاطبان مطالب به‌اشتراك‌گذاري‌شده
يكي از مهم‌ترين چالش‌هاي كاربران در شبكه‌هاي اجتماعي كنترل محتوايي است كه در اين رسانه‌ اجتماعي منتشر مي‌كنند. كوچك‌ترين اشتباه در اين مورد ممكن است باعث ايجاد خطرات متعددي براي امنيت و حريم خصوصي افراد مختلفي از جمله شخص توليد‌كننده محتوا، مخاطب محتواي توليدشده و يا اشخاص ديگري كه محتوا در مورد ايشان است (و يا در آن برچسب‌گذاري شده‌اند) مي‌شود. براي كاهش اين مخاطرات اولا كاربران بايستي ملاحظات كافي را در نظر بگيرند و از اين كه محتواي مورد نظر به دست چه كساني خواهد رسيد اطمينان حاصل كنند. ثانيا شبكه اجتماعي بايستي امكانات كافي براي كنترل كساني كه محتواي توليد‌شده و يا به اشتراك‌گذاري‌شده به دست آن‌ها خواهد رسيد را داشته باشند. در بسياري از شبكه‌هاي اجتماعي معمول چنين امكاناتي وجود دارد؛ يعني در هنگام ايجاد/بارگذاري يك مطلب و يا تصوير و يا اشتراك‌گذاري آن‌ها مي‌توانيد افرادي كه مي‌توانند به اين محتوا دسترسي داشته باشند را به طور دقيق مشخص كنيد. در شكل زير اين امكان را در يك شبكه اجتماعي نمونه مشاهده مي‌نماييد.


نظرات

بدون نظر
شما برای نظر دادن باید وارد شوید

مشخصات خبر

 
تاریخ ایجاد: 8 اردیبهشت 1395

امتیاز

امتیاز شما
تعداد امتیازها: 0