فا

‫ كودك شما در اينترنت چه مي كند؟

شماره: IRCNE200902068

شركت Symantec دو روز قبل نرم­افزار جديدي براي والدين ارائه داد كه با استفاده از آن بتوانند نحوه استفاده فرزندانشان از اينترنت را كنترل كنند. نرم­افزار Norton Online Family كه اكنون نسخه بتاي آن ارائه شده است، يك نرم­افزار كنترلي براي والدين است كه سطح محدوديتهاي مختلف دارد و شيوه استفاده از اينترنت را گزارش مي­دهد.

بر اساس گفته موسسه فني Rochester فاصله زيادي بين نحوه استفاده حقيقي كودكان از اينترنت و آنچه كه والدينشان تصور مي­كنند وجود دارد و Symantec سعي كرده است كه با Online Family اين فاصله را پر كند. بر اساس مطالعات موسسه فني Rochester 93 درصد از والدين فكر مي­كنند كه فرزندانشان تحت كنترل آنها از اينترنت استفاده مي­كنند، در حاليكه 66 درصد از كودكان مي­گويند كه بدون نظارت اين كار را انجام مي دهند.

Online Family از كلاينتي به نام Norton Safety Minder كه روي ويندوز و Mac OSX نصب مي شود استفاده مي­كند. اين نرم افزار نحوه استفاده كودكان از اينترنت را به حساب كاربري والدين در Norton Family گزارش مي­دهد و مي­تواند در صورت خواست والدين اين گزارش را به ايميل آنها نيز ارسال نمايد. اين نرم­افزار آنلاين سطوح مختلفي براي كنترل تعريف مي­كند كه از طريق آن والدين مي­توانند براي هر يك از فرزندان خود (بسته به سن و شرايط آنها) سطح مختلفي از كنترل را در نظر بگيرند.

Online Family مي­تواند وب­سايتهاي مشاهده شده را ثبت كند، سايتهايي را كه در ليست سياه قرار دارند يا بر اساس عنوانشان قابل شناسايي هستند مسدود كند، و فعاليتهايي را كه در شبكه­هاي اجتماعي انجام مي­شوند گزارش نمايد. زماني كه اين نرم­افزار وب­سايتهاي مشاهده شده را رديابي مي­كند، بطور خودكار URLهاي تبليغاتي را كه توسط برخي سايتها باز مي­شوند فيلتر مي­كند كه اين كار بررسي سايتهاي ثبت شده در گزارش را راحتتر مي­كند.

نرم­افزار Online Family داراي ويژگيهايي است كه آن را از يك keylogger يا ليست سياه صرف متمايز مي­سازد. براي مثال در مورد سايتهاي مسدود شده اين خصوصيت وجود دارد كه مي­تواند طوري تنظيم شود كه كودكان بتوانند از طريق پست الكترونيك يا برنامه چت نورتون از والدينشان بخواهند كه بازديد از آن سايت را مجاز نمايند. تصميم گيري در مورد مجاز بودن محتواي سايت نيز به صلاحديد والدين است.

يك نكته مهم اين است كه Online Family در مورد اينكه كودكان خود را چگونه در شبكه­هاي اجتماعي معرفي مي­كنند نيز بررسي مي­كند و در صورتيكه كودكي سن خود را متفاوت از آنچه كه هست نمايش دهد به والدين هشدار مي­دهد. Symantec مي­گويد اين موضوع كه كودك سن خود را متفاوت اعلام كند شاخصي است كه نشان مي­دهد كودك با افراد يا گروههايي در ارتباط است كه والدينش از آن بي­خبرند. اين نرم­افزار همچنين مدت زماني را كه كودك در سايتهاي شبكه­هاي اجتماعي سپري مي­كند، ساعت ورود او به سايت و ساعت خروج از آن، و همچنين اينكه معمولا هر چند وقت يكبار به اين سايتها سر مي­زند را نيز ثبت مي­نمايد.

اين نرم­افزار همچنين چت كردن كودكان را نيز كنترل مي­كند. بسياري از نرم­افزارهاي چت مانند Google، Yahoo، Microsoft Live، AOL، Skype، ICQ و Trillian توسط اين نرم­افزار نظارت مي­شوند. اما چتهايي كه توسط نرم­افزار انجام نمي­شود و مبتني بر سايت است قابل كنترل نيستند. براي مثال زماني كه كودك وارد سايت Facebook مي­شود، Online Family نمي­تواند كارهايي را كه او درون سايت انجام مي­دهد دنبال كند.

كنترلهاي ديگري نيز توسط اين نرم­افزار قابل انجام است. براي مثال مي­تواند از ارسال اطلاعات شخصي به بيرون جلوگيري كند، هر زمان كه كودك حساب كاربري جديدي در سايتي ايجاد كرد به والدين اطلاع دهد، سر ساعت معيني از دسترسي كودك به كامپيوتر جلوگيري نمايد، و زماني كه كلاينت اين نرم­افزار غير فعال شد به والدين اطلاع دهد.

براي استفاده از Norton Family نياز به يك حساب كاربري در نورتون است و استفاده از آن تا زماني كه نسخه بتاي اين محصول مورد استفاده است رايگان خواهد بود. قيمت نهايي اين محصول كه نسخه اصلي آن احتمالا تا بهار آينده ارائه خواهد شد بعدا اعلام خواهد شد. اما به نظر مي­آيد كه با توجه به گفته­هاي Symantec قيمت اين محصول ارزان نخواهد بود.


نظرات

بدون نظر
شما برای نظر دادن باید وارد شوید

مشخصات خبر

 
تاریخ ایجاد: 1 اسفند 1387

برچسب‌ها

امتیاز

امتیاز شما
تعداد امتیازها: 0