فا

‫ هشدار: افزايش حمله كرمها به رايانه هايي كه اصلاحيه ويندوز را نصب نكرده اند

اين حفره امنيتي در گذشته توسط مايكروسافت كشف و در ماه اكتبر اصلاحيه اي براي آن منتشر شده است. سخنگوي اين شركت همچنين از افزايش آمار آلودگي با اين كرمها خبر داد و از كاربران ويندوز خواست تا هر چه سريعتر اصلاحيه ماه اكتبر را مورد استفاده قرار دهند.

يكي از كرمهايي كه به سرعت در حال گسترش است Conficker.c نام دارد كه اولين بار در 31 دسامبر 2008 توسط پاندا و ديگر شركتهاي امنيتي شناسايي گرديد. اين كرم از يك آسيب پذيري در ويندوز سوء استفاده مي كند كه در همه نسخه هاي موجود سيستم عامل ويندوز وجود دارد. مايكروسافت آسيب پذيري مذكور را در يك اصلاحيه اضطراري و خارج از دوره معمول اصلاحيه هايش در 23 اكتبر برطرف كرده بود. كرم Conficker.c از طريق بسته هاي RPC خراب به ويندوزهاي بدون اصلاحيه مزبور راه پيدا مي كند و با آلوده كردن وسايل ديجيتالي مانند حافظه هاي فلش و دوربينهاي ديجيتالي كه از پورت USB استفاده مي كنند، از رايانه اي به رايانه ديگر راه پيدا مي كند.

اين كرم به مجردي كه روي يك سيستم قرار مي گيرد، نسخه هاي جديد خودش را از وب سايتهاي خرابكار دريافت و نصب كرده و سعي مي كند تا به روزرساني اكثر نرم افزارهاي روي سيستم را متوقف كند. هم چنين اين كرم از طريق اينترنت به نصب بدافزارهاي بيشتر بر روي سيستم مي پردازد.

شركت Symantec نيز در مورد كرم مذكور كه آن را Downadup ناميده هشدار داده و گفته است كه نسخه جديد اين كرم با نام Downadup.b به سرعت در حال گسترش است. اين شركت تخمين مي زند تقريباً 3 ميليون رايانه با اين كرم آلوده شده اند. يكي از مديران اين شركت از تعداد زياد رايانه هايي كه بدون محافظ كار مي كنند ابراز تعجب نموده و اشاره كرده است كه كاربران حداقل بايد به اصلاحيه هايي كه خارج از روند معمول منتشر مي شوند توجه بيشتري نشان دهند، ولي به نظر مي رسد اكثر كاربران توجهي به اين اخطارها و اصلاحيه ها نشان نمي دهند و لذا آلودگي به سرعت در حال گسترش است.


نظرات

بدون نظر
شما برای نظر دادن باید وارد شوید

مشخصات خبر

 
تاریخ ایجاد: 29 دی 1387

برچسب‌ها

امتیاز

امتیاز شما
تعداد امتیازها: 0