فا

‫ Firefox مقام اول را در تعداد حفره هاي امنيتي از آن خود كرد

شماره: IRCNE200903092

موسسه معروف امنيتي Secunia گزارشي را در مورد وضعيت امنيت رايانه در سال 2008 منتشر كرده و قسمتي را به بحث امنيتي مرورگرها در سال گذشته اختصاص داده است.

بنابر آمارهاي ارائه شده در گزارش مذكور، مرورگر Firefox با 115 آسيب­پذيري چهار برابر ديگر مرورگرها پرخطر بوده است. بعد از Firefox، به ترتيب مرورگرهاي Safari با 32 آسيب­پذيري، IE با 31 آسيب­پذيري و Opera با 30 آسيب­پذيري در مكانهاي بعدي قرار دارند.

علي رغم تعداد زياد آسيب­پذيري­ها در مرورگر Firefox، شركت Mozilla در رفع آنها سريعتر از ديگر سازندگان مرورگر عمل كرده است. در مقايسه اين مرورگر و IE ذكر شده است كه Firefox داراي 3 راهنمايي امنيتي در مورد آسيب­پذيري هايي بوده كه توسط هكرها و قبل از اطلاع سازنده افشا شده اند. هر سه آنها از درجه اهميت پايين برخوردار بوده و اصلاحيه براي آنها ظرف مدت حداكثر 86 روز ارائه شده است. مرورگر IE داراي 6 راهنمايي امنيتي بوده كه تنها سه اصلاحيه براي آنها توسط مايكروسافت منتشر شده است و بعضي از آسيب­پذيري­ها تا 110 روز بعد از افشا نيز اصلاح نشده اند. همچنين سه آسيب­پذيري با درجه اهميت پايين در تمام سال 2008 اصلاح نشده باقي مانده اند. نمودار زير اين آسيب­پذيري ها، درجه اهميت آنها، تاريخ افشا و تاريخ ارائه اصلاحيه را ارائه مي دهد.

بنابر آمارهاي منتشر شده در گزارش Secunia در مورد Plug-in ها، ActiveX پرخطرترين آنها بوده است و 366 مورد آسيب­پذيري در مورد آن گزارش شده است. با وجود اينكه ActiveX همواره داراي بيشترين استفاده و بيشترين سوءاستفاده است ولي تعداد حفره هاي آن نسبت به سال 2006 كه 45 مورد بوده است، رشد چشمگيري پيدا كرده و اين نشان دهنده اقبال بيشتر هكرها به اين تكنولوژي و همچنين بالاتر رفتن قدرت تشخيص آنها از سوي نرم افزارهاي مربوطه است. در مكان دوم Java با 54 آسيب­پذيري قرار دارد و سپس QuickTime با 30 آسيب­پذيري و Flash با 19 آسيب­پذيري كم خطرتر ظاهر شده اند.


نظرات

بدون نظر
شما برای نظر دادن باید وارد شوید

مشخصات خبر

 
تاریخ ایجاد: 17 اسفند 1387

برچسب‌ها

امتیاز

امتیاز شما
تعداد امتیازها: 0