فا

‫ اشتباه گوگل: تمام سايتهاي اينترنتي «بدافزار» هستند!

روز شنبه 31 ژانويه، يك اشتباه در گوگل باعث شد كه اين سايت تمامي سايتهاي اينترنتي را در رده بدافزارها دسته بندي كند!
در حالت عادي اگر سايتي قصد نصب نرم­افزارهاي خرابكارانه روي سيستم كاربران را داشته باشد و براي گوگل شناخته شده باشد، گوگل آن را در رده بدافزارها دسته بندي كرده و به كاربر معرفي مي­كند. ليست اين سايتها به روشهاي دستي و اتوماتيك تهيه مي­شود. براي اين كار گوگل با يك سايت غير انتفاعي به نام
StopBadware.org كار مي­كند و اين ليست را نگهداري مي­كند. اين ليست هر از چند گاهي به روز مي­شود.
صبح روز گذشته در يك اتفاق عجيب گوگل تمامي سايتهاي اينترنتي را در رده بدافزارها نشان مي­داد و پيغامي مبني بر خطرناك بودن سايتها نمايش مي­داد. اين موضوع باعث شد كه مرورگر Firefox كه براي سرويس مسدود كردن بدافزارها از گوگل استفاده مي­كند، تمامي سايتها را مسدود نمايد و اجازه ورود به آنها را ندهد.
گوگل در توضيحاتي اين اشتباه را يك اشتباه انساني معرفي كرد. بنابر توضيحات گوگل، صبح ديروز ليست سايتهاي بدافزار به روز رساني شد. اما متاسفانه به دليل يك خطاي انساني، ‘/’ بعنوان يكي از URLهاي داراي بدافزار ثبت شده بود و در نتيجه به تمامي URLها تعميم داده شده بود. تيم گوگل با فهميدن اين خطا وارد عمل شدند و در نتيجه اين اشكال كه از حدود ساعت 6 و 25 دقيقه صبح (به وقت آمريكا) ايجاد شده بود، تا ساعت 7 و 25 دقيقه رفع شد.
گوگل وعده داده است كه اين اتفاق را به دقت بررسي كرده و از بروز مجدد آن جلوگيري كند. اما به هر حال وقوع چنين اتفاقي براي شركتي مانند گوگل تامل برانگيز است و علاوه بر آن نشان دهنده اين موضوع است كه وابستگي اغلب ما به فقط يك ابزار (براي مثال ابزار جستجو) گاهي دردسر ساز خواهد بود.

نظرات

بدون نظر
شما برای نظر دادن باید وارد شوید

مشخصات خبر

 
تاریخ ایجاد: 13 بهمن 1387

برچسب‌ها

امتیاز

امتیاز شما
تعداد امتیازها: 0