فا

‫ كرم موبايل در كمين گوشي شما

شماره: IRCNE200902071

F-Secure و Fortinet بدافزار جديدي به نام SymbOS/Yxes.A!worm را كشف كرده­اند كه گوشيهاي موبايل داراي سيستم عامل Symbian را مورد حمله قرار مي­دهد. اين بدافزار روي موبايلهاي سري S60 3rd Edition اثر مي­گذارد و با استفاده از يك سند معتبر كه امضاي Symbian را داراست، كاربر موبايل را تحريك مي­كند كه آن را به عنوان يك برنامه قانوني بپذيرد. زماني كه اين بدافزار جواز ورود به يك سيستم موبايل را دريافت كند، تمامي شماره تلفنهاي آن دستگاه را جمع كرده و سپس خود را به تمامي آنها پيام كوتاه مي­كند.

SymbOS/Yxes.A!worm دومين بدافزار موبايل است كه در سال 2009 شناسايي شده است. ماه گذشته نيز حمله ديگري كه توسط سرويس پيام كوتاه روي گوشيهاي موبايل منتشر مي­شد كشف شده بود.

نكته­اي كه در مورد اين بدافزار جالب است اين است كه به نظر مي­آيد هدف اصلي اين كرم جمع آوري اطلاعات از سيستمهاي آسيب ديده است. اين عمليات جمع آوري اطلاعات بسيار شبيه به كاري است كه ابزارهاي جمع آوري پست الكترونيك انجام مي­دهند. در نتيجه بايد منتظر بود كه اين اطلاعات جمع آوري شده به مشتريهاي اين نوع اطلاعات مانند فرستندگان هرزنامه­ها فروخته شود.

يكي از مديران ارشد گروه تحقيقاتي Fortinet اظهار كرد: «از آنجايي كه كپي­هايي كه روي سرورهاي خرابكار ذخيره شده­اند توسط مجرمان اينترنتي كنترل مي­شوند، مي­توانند هر زمان كه مي­خواهند آنها را به روز نمايند. در نتيجه آنها قادر خواهند بود در اين كرم تغييرات موثري ايجاد كنند و برخي كاركردها را به آن اضافه يا از آن حذف نمايند. بايد گفت كه ما با يك botnet موبايل روبرو هستيم.»

منظور از botnet مجموعه­اي از كامپيوترهاي (در اينجا موبايلها) روي شبكه است كه اگرچه كاربران آنها اطلاعي ندارند، ولي به عنوان وسيله­اي براي ارسال هرزنامه­ها و ويروسها به ساير كامپيوترها (موبايلها) مورد استفاده قرار مي­گيرند.

حدود 44% از توليد كنندگان موبايل مسووليت حفظ امنيت موبايلها در مقابل اين حملات را متوجه خودشان دانسته­اند. اما به هر حال هوشياري كاربران براي جلوگيري از موفقيت اين مهاجمان نيز از اهميت ويژه­اي برخوردار است.


نظرات

بدون نظر
شما برای نظر دادن باید وارد شوید

مشخصات خبر

 
تاریخ ایجاد: 3 اسفند 1387

برچسب‌ها

امتیاز

امتیاز شما
تعداد امتیازها: 0