فا

‫ نفوذ جاسوسان به شبكه هاي انرژي و آب و فاضلاب ايالات متحده

شماره: IRCNE200904128

جاسوساني از كشورهاي ديگر به شبكه برق رساني ايالات متحده نفوذ كرده و با به جا گذاشتن ردپاي فعاليت خود، نگاهها را به سمت امنيت زيرساختهاي انرژي در ايالات متحده نسبت به حملات مجازي معطوف كرده اند.

مجله Wall Street روز گذشته گزارشي منتشر كرد كه بنابر اين گزارش، جاسوسان راههايي براي نفوذ و كنترل شبكه برق و همچنين آب و فاضلاب پيدا كرده اند. به نظر نمي آيد كه افراد نفوذگر تا امروز خرابي به بار آورده باشند، ولي با نصب بدافزارهايي كه مي­تواند اين سرويسها را از كار بيندازد زنگ خطر را به صدا در آورده اند. چراكه اين افراد مي­توانند در زمان بحران يا جنگ كنترل اين شبكه ها را بدست گرفته و آن را از كار بيندازند.

يك مقام رسمي ادعا كرد كه چيني­ها و روسها سعي كرده اند به شبكه انرژي و آب اين كشور نفوذ كرده و آن را دچار مشكل نمايند.

آمريكاييها مدت زمان زيادي را براي امن كردن شبكه هاي برق و آبرساني خود صرف كرده اند. اين مسائل امنيتي با افزايش ابزارهايي براي نفوذ اينترنتي به اين شبكه ها از اهميت بيشتري برخوردار شده است. برنامه هايي كه براي مدرنيزه كردن اين شبكه ها و ساختن شبكه هاي هوشمند اجرا شده است باعث افزايش اتوماسيون در آن شده است و اين مساله منجر به چالشهاي امنيتي بيشتري گشته است. يك حمله سازماندهي شده به چنين زيرساختهايي مي­تواند ماهها امنيت و اقتصاد يك كشور را به خطر بيندازد.

در سال 2007 نيز يك حمله شبيه سازي شده توسط آزمايشگاه ملي Idaho نشان داد كه يك آسيب پذيري شناخته شده در سيستم كنترل و نظارت شبكه انرژي اين كشور مي­تواند براي خراب كردن تجهيزات شبكه انرژي مورد سوء استفاده قرار بگيرد.

نفوذ به شبكه هاي انرژي در ايالات متحده و خارج از آن در گذشته نيز داراي سابقه بوده است. اوائل سال گذشته CIA اعلام كرد كه مجرمان اينترنتي توانسته اند حملات آنلايني صورت دهند كه تجهيزات انرژي را در مناطق مختلفي در خارج از ايالات متحده به هم بريزد.


نظرات

بدون نظر
شما برای نظر دادن باید وارد شوید

مشخصات خبر

 
تاریخ ایجاد: 20 فروردین 1388

برچسب‌ها

امتیاز

امتیاز شما
تعداد امتیازها: 0