فا

‫ تفاوت تهديدها در خانه و محل كار

شماره: IRCNE200904145

كاملاً مشخص است كه رفتار اغلب افراد در خانه و محيط كار متفاوت مي باشد، اما مايكروسافت پي به رفتار متفاوت بدافزارها در اين دو محيط برده است. اين نتيجه بر اساس تحليل و بررسي اطلاعات جمع آوري شده از دو نرم افزار Windows Live One Care و Forefront Client Security به دست آمده است. نرم افزار Windows Live One Care توسط كاربران خانگي مورد استفاده قرار مي گيرد و Forefront Client Security براي محيط كار طراحي شده است.

نمودار زير نشان دهنده طبقه بندي تهديدها در كاربران خانگي ويندوز و كاربران در محل كار است. در محل كار معمولاً رايانه ها با تهديدهاي خود تكرار شونده مانند كرمها مواجه مي شوند كه قادرند بر روي شبكه رايانه­ هاي به هم متصل به سرعت گسترش پيدا كنند. در محيط خانه، اغلب تهديدها از تكنيكهاي مهندسي اجتماعي استفاده كرده اند و شامل تروجان ها و سوء استفاده هاي مبتني بر مرورگر بوده اند. در نمودار زير رنگ آبي نشان دهنده درصد هر تهديد در محيط خانه و قرمز نشان دهنده محيط كار است.

بيشترين 10 تهديد گزارش شده توسط Windows Live OneCare مربوط به تروجانها بوده است. در بين اين 10 تهديد، دو نرم افزار جعلي به نامهاي FakeXPA و Antivirus2008 به چشم مي خورند. طبيعتاً افراد در خانه بيشتر به وبگردي و سرگرمي هاي اينترنتي مي پردازند تا در محيط كار و لذا خرابكاران اينترنتي نيز از تكنيكهاي مهندسي اجتماعي بيشتري براي آلوده سازي رايانه هاي خانگي بهره مي برند. در جدول زير اين تهديدها نشان داده شده اند.

در محيط كار، كرمها بيشترين مكانها را در 10 تهديد اول به خود اختصاص داده اند.بيشتر رايانه ها در محيط كار به شبكه هايي متصل هستند كه با رايانه هاي بسيار ديگري در ارتباط است و لذا اين شبكه هاي مورد اعتماد، به كرمها فرصت گسترش از روي يك ماشين بر روي همه رايانه هاي شبكه را مي دهند. جالب ترين موارد در ليست زير Taterf و Frethog مي باشند كه دو بدافزار سرقت رمزعبور بازيها مي باشند كه قاعدتاً نبايد در محيط كار پيدا شوند.


كرم شناخته شده Conficker در محيط كار بسيار خطرناك به نظر مي رسد در حالي كه بر روي رايانه هاي خانگي زياد مشاهده نشده است.

خوشبختانه برخي از شيوه هاي محافظت، هم در خانه و هم در محيط كار جواب مي دهند كه عبارتند از: به روز رساني همه نرم افزارها به آخرين و امن ترين نسخه و استفاده از آنتي ويروس به روز. تهديدهاي رايانه اي علاقه بسياري به سوءاستفاده از آسيب پذيري ها، در به دام كشيدن رايانه هايي دارند كه آنتي ويروس و يا اصلاحيه ها بر روي آنها نصب نشده است.


نظرات

بدون نظر
شما برای نظر دادن باید وارد شوید

مشخصات خبر

 
تاریخ ایجاد: 30 فروردین 1388

برچسب‌ها

امتیاز

امتیاز شما
تعداد امتیازها: 0