فا

‫ رباتها ديگر نمي توانند الگوريتمهاي Captcha را بشكنند

شماره: IRCNE200904137

اخيراً روشهاي جديد Captcha مبتني بر تصوير ارائه شده اند كه عبور از آنها براي ما انسانها ساده تر و براي رايانه ها غيرممكن شده است. در يكي از اين روشها از قدرت تشخيص انسانها در تمييز اجسام از يكديگر در حالت سه بعدي و دو بعدي و همچنين در زواياي مختلف استفاده مي شود. روش ديگر بر تشخيص يك تصوير متفاوت از بين چندين تصوير مشابه استوار است و شكستن آن براي رايانه هاي فعلي غيرممكن مي باشد.

روشي كه در بيشتر وب سايتها براي جداسازي وروديهايي كه كامپيوترها توليد كرده اند از وروديهاي انساني به كار مي رود، Captcha يا Completed Automated Public Turing نام دارد. در اين روشها، معمولاً تركيبي از الفبا، اعداد و كاراكترهاي ديگر را توليد مي كنند به طوري كه يك انسان بتواند آنها را تشخيص دهد، ولي شناسايي اجزاي آن براي رايانه ها مشكل باشد.

همان طور كه رباتهاي كامپيوتري توليد كننده وروديها هوشمندتر مي شوند، روشهاي Captcha نيز آزاردهنده تر مي شوند به طوري كه عبور از برخي از آنها براي ما انسانها نيز دشوار مي نمايد. به همين دليل متخصصان اين قضيه به دنبال روشهايي هستند كه استفاده از آنها براي انسانها ساده تر و براي كامپيوترها تقريباً غير ممكن باشد.

يكي از روشهاي جايگزين، استفاده از عكسهاي سه بعدي در اينگونه تستها است كه تشخيص آنها براي انسانها ساده بوده و در حال حاضر تكنولوژي شكستن آن براي رايانه ها موجود نمي باشد. در اين روش كه 3D Captcha نام دارد، از قدرت تشخيص انسانها براي تمييز اجسام سه بعدي در زواياي مختلف استفاده مي شود. در زير نمونه اي از اين تست را كه وب سايت Yuniti.com از آن استفاده مي كند، مشاهده مي كنيد (وب سايت مذكور ابداع كننده اين الگوريتم Captcha مي باشد):


كاربر بايد اجسام پاييني را به ترتيب در قسمت بالا پيدا كرده و بچيند. با كليك بر روي هر يك از باكسهاي بالا، يك ليست از اجسام نشان داده مي شود كه كاربر بايد جسم مورد نظر را در بين آنها پيدا كند. اين مطلب در عكس زير نشان داده شده است.

ايده ديگري كه پيشنهاد مي شود، استفاده از تصاوير در اينگونه الگوريتمها است. در همين راستا روشي به نام Captcha the Dog ابداع شده كه در وب سايتي با همين نام ارائه شده است. ايده اصلي در اين روش كليك بر روي تصويري است كه با بقيه متفاوت است. در اينجا منظور كليك بر روي تصوير سگ در بين هشت تصوير گربه بر روي يك صفحه 3×3 است. در اين روش هر بار جاي سگ در رديفها و ستونهاي مختلف عوض مي شود. در صورتي كه كاربر يك بار هم اشتباه كند كل پروسه از اول آغاز مي گردد. زماني كه كاربر به تعداد كافي بر روي تصوير درست كليك كند، آنگاه كل صفحه شامل تصاوير گربه خواهد شد و به اين ترتيب فرد از تست با موفقيت عبور مي كند.


در حال حاضر تمييز اين تصاوير از يكديگر براي رايانه ها غير ممكن است و همچنين انتخاب تصادفي و درست تصاوير در دفعات مختلف محال مي باشد. به نظر مي رسد كم كم روشهاي مبتني بر متن جاي خود را به روشهاي مبتني بر تصوير بدهند.


نظرات

بدون نظر
شما برای نظر دادن باید وارد شوید

مشخصات خبر

 
تاریخ ایجاد: 25 فروردین 1388

برچسب‌ها

امتیاز

امتیاز شما
تعداد امتیازها: 0