فا

‫ شبه‌بدافزار DNS-Unlocker

شبه‌بدافزار DNS-Unlocker

DNS-Unlocker يكي از انواع برنامه‌هاي تبليغاتي مزاحم و فريبنده است كه به سيستم فرد قرباني راه يافته و بدون اينكه فرد قرباني اطلاعي از حضور اين نرم‌افزار داشته باشد، خود را به مرورگر اين فرد متصل مي‌نمايد. اين نرم‌افزار معمولاً هنگامي كه كاربر در حال كار كردن و سير در صفحات وب است، به صورت اتوماتيك شروع به دانلود و نصب در پس‌زمينه مي‌نمايد.

به‌محض اينكه اين نرم‌افزار تبليغاتي راهي به سيستم قرباني پيدا مي‌كند، سريعاً خود را به add-on و extensionهاي مرورگر‌هاي Google Chrome، Mozilla Firefox، Microsoft Internet Explorer و Apple Safari متصل نموده و هنگامي كه كاربر يك صفحه وب را ملاقات مي‌كند، پيام‌هاي تبليغاتي كه معمولاً پيام “Ads by DNSUnlocker” و يا “brought by DNSUnlocker" در متن آنها درج شده است را نشان مي‌دهد. در شكل زير دو نمونه از مثال‌هاي اين نرم‌افزار تبليغاتي و پيام‌هايي كه در صفحات وب ايجاد مي‌كنند نشان داده شده است:

DNS-Unlocker چيست؟

DNS-Unlocker يك نرم‌افزار مجاني و سرويس‌دهنده DNS است كه طبق ادعاي سازندگان آن، اجازه دور زدن محدوديت‌هاي ناشي از فيلترينگ DNS را فراهم مي‌سازد. اما در نهان، اين برنامه ابزاري تبليغاتي بوده و پيام‌هاي تبليغاتي فريبنده و مزاحم بر روي صفحات وب مرورگر‌هاي Google Chrome، Mozilla Firefox، Microsoft Internet Explorer و Safari ايجاد مي‌كند. اين دسته‌ از ابزارها تحت عنوان تبليغات هدف‌گذاري شده نام‌گذاري مي‌شوند، چرا كه اين نرم‌افزارها از اطلاعات شخصي كاربر (منظور تمامي اطلاعات درج‌ شده در مرورگرها به دليل مشاهده سايت‌هاي مختلف است) براي ايجاد پيام‌هاي تبليغاتي استفاده مي‌كنند كه بيشترين احتمال بازديد از نظر كاربر مربوطه را دارند. اين نرم‌افزارها كاربر را بنا بر آمار بازديد سايت‌هايي كه در گذشته و حال مرور نموده است، هدف قرار مي‌دهند.

اين‌دسته از نرم‌افزارها را نمي‌توان جزء بدافزارهاي كامپيوتري تقسيم‌بندي نمود، ولي با اين وجود اين ابزار تبليغاتيِ مزاحم هم‌چنان يك تهديد براي محرمانگي هركاربر محسوب مي‌گردند. جامعه امنيتي اينترنت به شدت توصيه نموده‌اند تا كاربران به محض مشاهده DNS-Unlocker بر روي سيستم خود، اين نرم‌افزار را سريعاً پاك نمايند و از آنتي‌ويروس‌هاي معتبر و نرم‌افزارهاي ضدتروجان براي از بين بردن هرگونه فايل مخربي در سيستم كامپيوتري خود استفاده نمايند.

معمولاً اين دسته از نرم‌افزارها بدون آگاهي كاربر به سيستم وي راه مي‌يابند. DNS-Unlocker معمولاً در داخل ساير نرم‌افزارهاي شخص ثالث قرار گرفته و بدون آگاهي كاربر بر روي سيستم فرد نصب مي‌شوند. از ميان اين نرم‌افزارها مي‌توان به ابزارهاي رايگان اشاره نمود.

نحوه پاك‌سازي سيستم از اين ويروس تبليغاتي در گزارش پيوستي آورده شده است.


نظرات

بدون نظر
شما برای نظر دادن باید وارد شوید

مشخصات خبر

 
تاریخ ایجاد: 29 شهریور 1394

برچسب‌ها

امتیاز

امتیاز شما
تعداد امتیازها: 0