en

مسدودشدن 1.9 ميليارد نصب بدافزار از منابع غيرگوگلی توسط Play Protect در سال گذشته

Google Paly Protect (یک برنامه‌ی حفاظت در برابر بدافزار که از قبل بر روی دستگاه‌‌های اندرویدی رسمی نصب شده است) در سال 2019، بیش از 1.9 میلیارد نصب برنامه‌ی مخرب از منابع غیررسمی مانند فروشگاه‌های شخص ثالث برنامه‌های کاربردی را مسدود کرده است. این تعداد در سال 2017 و 2018، 1.6 میلیارد گزارش شده بود.
می‌شود
این میزان افزایش می‌تواند دو دلیل داشته باشد. اول اینکه Play Protect در شناسایی و متوقف‌کردن بدافزارها بهتر از سال‌های گذشته عمل کرده است. دلیل دوم می‌تواند این باشد که کاربران اندرویدی بیشتری به نصب برنامه‌های آلوده به بدافزار از خارج از Play Store فریب خورده‌اند یا از فروشگاه‌های شخص ثالث برای دسترسی به برنامه‌هایشان استفاده کرده‌اند، زیرا دسترسی به Play Store برایشان مسدود شده بود.
قابلیت تشخیص اسکن و تشخیص بدافزار در نصب برنامه‌های غیر گوگلی از ویژگی‌های جدید سیستم‌عامل اندروید است که در ماه می سال 2017 اضافه شده است.
پیش از این، کاربران اغلب برنامه‌های آلوده به بدافزار را از فروشگاه‌های شخص ثالث برنامه‌های کاربردی، سایت‌های بزرگسالان، سایت‌های آنلاین شرط‌بندی یا سایت‌های مختلف دیگر نصب می‌کردند.
برای مقابله با این روند رو به رشد، گوگل در ماه می سال 2017، Play Protect را به عنوان یک ویژگی جدید که مطابق با برنامه‌های فروشگاه رسمی Play است، راه‌اندازی کرد.
Play Protect در شکل فعلی خود دارای چندین ویژگی و عملکرد است، اما به طور مؤثر به عنوان یک برنامه ضد ویروس داخلی برای دستگاه‌های Android که دارای مجوز اجرای برنامه‌های رسمی Google هستند‌، کار می‌کند.
به طور پیش‌فرض، Play Protect در مرحله‌ی اول، تمامی برنامه‌های نصب شده در یک دستگاه را در فواصل منظمی اسکن می‌کند تا مطمئن شود به‌روزرسانی برنامه برای کاربر به صورت مخفیانه بدافزار نصب نمی‌کند. سپس نه تنها برنامه‌های جدیدی که از Play Store نصب شده‌اند را اسکن می‌‌کند، بلکه هر برنامه‌ی جدیدی که از هر منبع شخص ثالث نصب شده‌ است را نیز اسکن می‌نماید.
به گفته‌ی گوگل، Play Protect در سال 2017 هر روز 50 میلیارد برنامه‌ی کاربردی را اسکن می‌کرد که این رقم تا سال 2018 نیز حفظ شده است. در ماه نوامبر سال 2018، گوگل با افزایش بدافزارهای شناخته‌شده (برنامه‌های بالقوه مضر (PHA))، در پایگاه داده‌ی Play Protect، سرویس Paly Protect را ارتقا داد. گوگل این کار را با شروع به اسکن تمام اینترنت برای فایل‌های APK و فهرست‌کردن برنامه‌های مخرب، آغاز کرد، به جای اینکه مانند قبل منتظر بماند تا کاربران در دام یک برنامه‌ی مخرب بیفتند.
به گفته‌ی گوگل، نرخ اسکن روزانه‌ی Paly Protect امروزه دوبرابر شده است و در حال حاضر بیش از 100 میلیارد برنامه‌ی اندرویدی را روزانه اسکن می‌کند. دلیل افزایش اسکن روزانه‌ی Paly Protect هم به افزایش تعداد کاربران اندرویدی مربوط می‌شود و هم به بهبود در ذخیره‌سازی دستگاه‌ها. زیرا دستگاه‌ها می‌توانند برنامه‌های بیشتری را نسبت به قبل ذخیره کنند.
انتظار می‌رود در آینده، قابلیت Play Protect در شناسایی برنامه‌‌های مخرب حتی به بالاتر از 1.9 میلیارد برنامه‌ی کاربردی افزایش یابد. دلیل این انتظار این است که این سرویس در ماه نوامبر سال 2019 زمانی که گوگل با همکاری ESET، Lookout و Zimperium، App Defense Alliance (شریکی جهت بهبود شناسایی بدافزارها برای Play Store و Play Protect)را ایجاد نمود، ارتقای بزرگی یافت.
گوگل اعلام کرده است که Play Protect در حال حاضر بر روی بیش از دو میلیارد دستگاه اندرویدی اجرا می شود.


The Wall

No comments
You need to sign in to comment

news specifications

Added 29 Bahman 1398

Tags

Rate

Your rate:
Total: (0 rates)