فا

‫ اخبار

پيدا شدن نقص در مديريت گذرواژه‌ی ويندوز ۱۰

یکی از محققان امنیتی Google، به نام اورمندی، که در گذشته اشکالات عمده‌‌ی موجود در ویندوز و ویژگی‌های آن را کشف کرده و گزارش داده بود، به تازگی اعلام کرده است که ویندوز۱۰ در معرض آسیب‌پذیری امنیتی جدیدی قرار دارد که بر روی کاربران مایکروسافت تاثیر می‌گذارد.
این آسیب‌پذیری در مدیریت گذرواژه‌ی Keeper وجود دارد که در برخی از نسخه‌های ویندوز۱۰ از پیش نصب شده است.
مدیریت گذرواژه‌ در تولید و بازیابی رمزهای‌عبور پیچیده کمک می‌کند، آن‌ها را در پایگاه داده‌ی رمزگذاری‌شده ذخیره یا براساس تقاضا محاسبه می‌کند. همچنین Keeper رمز‌های عبور قوی را ایجاد و این رمزها را در همه‌ی سیستم‌عامل‌ها و دستگاه‌ها سازماندهی می‌کند.
در حالی که این مسئله، نقص امنیتی در ویندوز و یا سایر محصولات مایکروسافت به حساب نمی‌آید؛ اما جزئیات اطلاعات کاربران ویندوز را در معرض افشاء قرار می‌دهد، زیرا مهاجمان می‌توانند رمز عبور کاربران را در صورتی که به Keeper متکی باشند، سرقت کنند.
اورمندی همچنین یک آسیب‌پذیری مربوط به نحوه تزریق UIهای اختصاصی به صفحات در نسخه‌ی غیرمجاز افزونه‌ی Keeper را در سال ۲۰۱۶ کشف کرده بود که تقریبا با این آسیب‌پذیری امنیتی یکسان است. در آن آسیب‌پذیری نیز وب‌سایت‌های مخرب قادر به سرقت رمزهای عبور کاربران از راه دور بودند.
همچنین یک نسخه آزمایشی توسط این محقق امنیتی منتشر شده است که ثابت می‌کند، آسیب‌پذیری وجود دارد که باعث سرقت رمزهای عبور توییتر نیز می‌شود.
مایکروسافت اعلام کرده است که این مشکل در بروزرسانی جدید برطرف خواهد شد. همچنین شرکت توسعه دهنده‌ی مدیریت رمز عبور Keeper این نقص را تایید و به‌روزرسانی نسخه‌ی ۱۱.۴.۴ را برای رسیدگی به آن منتشر کرده است. افزونه‌ی مرورگر برای Edge، Chrome و Firefox به طور خودکار به‌روز می‌شود. به علاوه گفتنی است هنوز هیچ حمله‌ای که از این آسیب‌پذیری استفاده کند، منتشر نشده است.
کاربران ویندوز ۱۰ در صورت عدم نیاز می‌توانند در Keeper password manager، قابلیت ذخیره‌سازی رمز عبور را غیرفعال کنند در اینصورت دیگر نسبت به سرقت رمز عبور آسیب‌پذیر نیستند.
با این وجود مایکروسافت هنوز در رابطه با اینکه چگونه Keeper password manager‌ بر روی کامپیوتر کاربران و بدون اطلاع آنان نصب شده است، توضیحی نداده است.


مشخصات خبر

 
تاریخ ایجاد: 4 دی 1396

برچسب‌ها

امتیاز

امتیاز شما
تعداد امتیازها: 0