فا

‫ آسيب پذيري شبكه هاي انرژي آمريكا در برابر حملات سايبر

شماره: IRCNE200907293

تعدادي از قانونگذاران آمريكا امروز اعلام كردند، زيرساختهاي نرم افزاري شبكه برق آمريكا علي رغم هشدارهاي متوالي در طي سالهاي اخير همچنان نسبت به حملات سايبر و حملات پالسهاي الكترومغناطيسي آسيب پذير است.

آمريكاييها مدت زمان زيادي را براي امن كردن شبكه هاي برق و آبرساني خود صرف كرده اند. اين مسائل امنيتي با افزايش ابزارهايي براي نفوذ اينترنتي به اين شبكه ها از اهميت بيشتري برخوردار شده است. برنامه هايي كه براي مدرنيزه كردن اين شبكه ها و ساختن شبكه هاي هوشمند اجرا شده است باعث افزايش اتوماسيون در آن شده است و اين مساله منجر به چالشهاي امنيتي بيشتري گشته است. يك حمله سازماندهي شده به چنين زيرساختهايي مي­تواند ماهها امنيت و اقتصاد يك كشور را به خطر بيندازد.

علي رغم تمام هزينه هاي صرف شده به منظور امن سازي سيستم هاي فوق، كشور آمريكا هنوز به نتايج مطلوب در اين زمينه دست پيدا نكرده است. يكي از سياستمداران آمريكا كه در زمينه مسائل امنيتي فعال است مي گويد:

" در طي سه سال يك گروه از صدها متخصص امنيتي تمام مسائل مربوط به امنيت شبكه هاي برق را مورد مطالعه و بررسي قرار دادند و همه آنها به نتيجه واحدي رسيدند: صنعت الكترونيك آمريكا در مقابل تهديدهاي قرن 21 توانايي مقابله مناسب را ندارد."

يادآوري مي كنيم كه در فروردين ماه هكرهاي چيني و روسي توانستند به شبكه هاي انرژي و آب و فاضلاب اين كشور نفوذ كنند و بدافزارهايي را بر روي اين سيستمها قرار دهند. البته آنها در اين حملات امكان اجراي خرابكاريهاي ديگري را نيز داشتند كه دست به اين كار نزدند ولي ترس زيادي را در بين آمريكاييها ايجاد كردند. اين امر موجب تخصيص بودجه هاي چند صد ميلياردي جهت تأمين امنيت فضاي سايبر در آمريكا شد.

اخبار مرتبط:

نفوذ جاسوسان به شبكه هاي انرژي و آب و فاضلاب ايالات متحده


نظرات

بدون نظر
شما برای نظر دادن باید وارد شوید

مشخصات خبر

 
تاریخ ایجاد: 1 آذر 1387

برچسب‌ها

امتیاز

امتیاز شما
تعداد امتیازها: 0