فا

‫ اخبار

نسخه جدید بدافزار Lucifer

حدود یک ماه پیش گزارشی از چگونگی شکار سیستم های ویندوزی توسط #‫بدافزار Lucifer منتشر شد. این نسخه از بدافزار Lucifer نه تنها قادر به انجام حملات DDOS و استخراج ارز منرو در سیستم های ویندوزی بود؛ بلکه می توانست با بهره برداری از حفره های شناخته شده سيستم عامل ويندوز و حملات Brute-Force خط فرمان این سیستم ها را از راه دور در اختیار بگیرد. اخیراً مشخص شده است که نسخه جدید این بدافزار سیستم عامل های لینوکسی را نیز پشتیبانی می کند.
نسخه لینوکسی بدافزار دارای قابلیت های مشابه نسخه ویندوز مانند استخراج رمز ارز و انجام حملات انکار سرویس بر اساس پروتکل هایTCP ، UDP و ICMP است. همچنین در نسخه لینوکسی بدافزار امکان حمله منع سرویس بر اساس متدهای Get و Post پروتکل HTTP فراهم شده است.
نسخه جدید این بدافزار علاوه بر اینکه سیستم های لینوکسی را تحت تاثیر قرار می دهد؛ می تواند با بهره گیری ابزاری با نام MIMIKATZ اطلاعات احراز هویت کاربران را دزدیده و سطح دسترسی را در سیستم های هدف بالا ببرد.
محققان معتقد هستند که دسترسی به سیستم عامل های لینوکسی امکان دسترسی به سیستم های بیشتر را فراهم می آورد و در نتیجه باعث تولید رمز ارز بیشتری خواهد شد.
براساس گفته محققان در ابتدا استفاده از یک بات برای انجام DDOS و استخراج رمز ارز کمی غیر عادی به نظر می رسید. اما با توجه به گسترش استفاده از حملات DDOS در استخراج رمز ارز وجود یک بات همه کاره "one-stop" منطقی به نظر می رسد.
محققان امیدوار هستند که دانش کسب شده در مبارزه با نسخه ویندوزی این بدافزار راه های مقابله با نسخه لینوکسی این بدافزار را کمی راحت کند. هرچند لازم است که برای روش های حمله جدید افزوده شده راهکارهای جدید طراحی شود.
منبع

https://www.hackread.com/windows-lucifer-malware-return-haunt-linux-devices

https://www.bleepingcomputer.com/news/security/lucifer-cryptomining-ddos-malware-now-targets-linux-systems/


مشخصات خبر

تاریخ ایجاد: 1 شهریور 1399

برچسب‌ها

امتیاز

امتیاز شما
تعداد امتیازها: 0