فا

‫ اخبار

سرقت 500 گیگابایت داده از حساب گیت‌هاب مایکروسافت

طبق گزارش‌های منتشر شده، هکرها به حساب #‫گیت‌هاب #‫مایکروسافت نفوذ کرده و 500 گیگابایت داده را از مخازن خصوصی این شرکت به سرقت برده‌اند. گیت‌هاب یک بستره‌ی توسعه‌ی نرم‌افزار محبوب است که میزبانی نرم‌افزار را برای حدود 40 میلیون برنامه‌نویس ارایه می‌دهد. برنامه‌نویسان از این بستره برای کنترل نسخه‌ی نرم‌افزار خود استفاده می‌کنند. مایکروسافت، گیت‌هاب را با قیمت 5/7 میلیارد دلار در اکتبر سال 2018 به‌دست آورد.
در حال حاضر، تصاویری از هک‌شدن اطلاعات شخصی سرورهای گیت‌هاب منتشر شده است که نشان می‌دهد اطلاعات هک‌شده شامل کدهای منبع آژور (Azure)، آفیس و منابع اجرایی ویندوز است. بعد از چند بررسی مشخص شد که خبر این هک واقعی است و ممکن است بتوان رمزهای ورودی حساب‌های کاربری بعضی از شرکت‌ها را نیز در آن پیدا کرد.
این حمله‌ی سایبری توسط گروه هکری "ShinyHunters" انجام شد که چندی پیش، شرکت اندونزیایی Tokopedia را هک کرده بود.
هکرها ۵۰۰ گیگابایت از پروژه‌های خصوصی مایکروسافت را دانلود و ۱ گیگابایت از آن را در یک انجمن هکری منتشر کردند تا افراد ثبت‌نامی به آن‌‌ها دسترسی پیدا کنند. این گروه هکری ابتدا قصد داشت این اطلاعات را به فروش برساند، اما سپس تصمیم گرفت آن‌ها را به‌صورت رایگان فاش کند.
با این حال، با توجه به نمونه‌های مخازن خصوصی و لیست‌ فهرست‌های مشاهده‌شده، به‌نظر نمی‌رسد هیچ داده‌ی محرمانه‌ای وجود داشته باشد که امکان بروز مشکلاتی را برای مایکروسافت فراهم آورد. اکثر آن‌ها به‌عنوان نمونه کد، پروژه‌های آزمایشی، کتاب‌های الکترونیکی و موارد مشابه هستند.
هکرها اعلام کردند که دیگر به حساب‌های گیت‌هاب دسترسی ندارند، بنابراین مایکروسافت زمان دارد تا هرگونه عواقب این نقض اطلاعات را بررسی کند و به کاربران خود اطلاع دهد.


مشخصات خبر

تاریخ ایجاد: 28 اردیبهشت 1399

برچسب‌ها

امتیاز

امتیاز شما
تعداد امتیازها: 0