فا

‫ سامانه دریافت گواهینامه رایگان SSL (LetsEncrypt CA)

امروزه استفاده از گواهینامه #‫SSL در وب سایتها جهت #‫رمزنگاری داده های بین کاربر و سرویس دهنده استفاده میگردد. رمز نگاری داده ها میتواند امنیت حریم خصوصی کاربر را افزایش داده و از دستکاری، سرقت و استراق سمع اطلاعات در مسیر ارتباط کاربر تا سرویس دهنده جلوگیری نماید. هرچند مزایای استفاده از گواهینامه SSL جهت رمز نگاری بر کسی پوشیده نیست اما با توجه به تحمیل هزینه های مالی برای دارندگان وب سایت ها و همچنین دشواری تعامل با CA های خارجی ارائه دهنده‌ی این خدمات، بسیاری از سایت ها از خرید گواهینامه SSL صرف نظر میکنند.
سامانه https://letsencrypt.cert.ir بمنظور تسهیل فرایند درخواست و دریافت گواهینامه SSL از LetsEncrypt CA ایجاد شده است. در این سامانه شما میتوانید برای وبسایت یا سامانه‌های خود گواهینامه SSL معتبر بصورت رایگان دریافت نمایید. این گواهینامه‌ها توسط موسسه‌ی LetsEncrypt CA* صادر می‌گردد. برای این منظور مجموعه ابزاری تهیه گردیده است که بر حسب نیاز، کاربر میتواند با استفاده از آن تمامی مراحل دریافت، نصب، پیکربندی و صدور مجدد گواهینامه‌ی SSL را به صورت خودکار انجام دهد. با استفاده از ابزار تحت وب (آنلاین) سامانه نیز کاربر میتواند تنها با چند کلیک و بعد از احراز مالکیت دامنه، گواهینامه SSL را دریافت نماید.

تمامی مراحل تولید کلید خصوصی (Private Key) بصورت امن طراحی گردیده و این کلید در سامانه نگهداری نمی‌گردد.
گواهینامه های SSL صادر شده توسط LetsEncrypt CA از نظر فنی و امنیتی تفاوتی با سایر گواهینامه‌های تجاری ندارند. اما باید توجه داشت در صدور این گواهینامه‌ها صرفا مالکیت دامنه توسط CA احراز می‌گردد و هویت مالک مورد بررسی قرار نمی‌گیرد. در واقع گواهینامه‌های صادره از نوع DV (Domain Validation) می باشد. در خصوص سامانه‌ها و وبسایت‌هایی که نیاز به تایید هویت ارایه دهنده‌ی خدمات دارند، توصیه می‌گردد از گواهینامه‌های تجاری OV (Organization Validation) یا EV (Extended Validation) استفاده نمایند.
لازم به توجه است در حال حاضر Lets encrypt CA برای دامنه‌های .iran.gov.ir* گواهینامه صادر نمی کند.
[*] https://letsencrypt.org/about


نظرات

بدون نظر
شما برای نظر دادن باید وارد شوید

مشخصات خبر

 
تاریخ ایجاد: 19 دی 1397

برچسب‌ها

امتیاز

امتیاز شما
تعداد امتیازها: 0