فا

‫ معرفی، نصب و پیکربندی Cisco Prime Infrastructure (بخش اول)

مقدمه
امروزه با گسترش شبکه‌های رایانه‌ای و افزایش انتقال داده و اطلاعات به‌خصوص تصویر، صدا و همچنین افزایش مراکز داده و افزایش استفاده از شبکه‌های رایانه‌ای مانند رایانش ابری، مجازی‌سازی و غیره، نیازمند وسایل و تجهیزاتی هستیم که هرگونه قطعی و یا کاهش سرعت احتمالی در شبکه‌های رایانه‌ای را پیش‌بینی کرده و از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کنند.
با وابستگی روزافزون سازمان‌ها به شبکه‌هاي رایانه‌اي، اهمیت شبکه‌هاي محلی و گسترده هر روزه بیشتر شده و در نتیجه‌ی آن دسترس‌پذیري امري حیاتی شده است. هرگاه قسمتی از شبکه دچار مشکل شود، حتماً تعدادي از کاربران امکان انجام وظایف محوله را ندارند. کارشناسان فنی براي مدیریت کارآمد شبکه‌هاي مختلف، نیازمند داشتن دید کامل و دقیق از تمامی‌ رویدادهاي شبکه و همچنین وضعیت کارکرد تجهیزات و سرویس‌هاي مختلف آن می‌باشند. ضمناً کارشناسان باید قادر باشند تا حتی‌الامکان مشکلات موجود در شبکه را قبل از وقوع و ایجاد اختلال در سرویس‌دهی، شناسایی و برطرف نمایند. شرکت #‫سیسکو از دیرباز پلت‌فرم‌هاي مختلفی (از جمله Cisco Works LMS، NCS، WSC و غیره) را جهت پایش و مدیریت تجهیزات و سرویس‌هاي خود ارائه داده است. در نهایت شرکت سیسکو تصمیم به تجمیع تمامی ‌آن‌ها در قالب یک محصول واحد تحت عنوان #‫Cisco_Prime_Infrastructure گرفت.
این محصول برای اولین بار در محیط‌های بزرگ دانشگاهی پیاده‌سازی شد که توانایی ارائه یک توپولوژی کامل شبکه و هوشمندی آن در ارائه جزئیات و همچنین هوشمندی در طراحی، مدیریت و عیب‌یابی شبکه باعث رشد استفاده از این محصول در محیط‌ شبکه‌های رایانه‌ای گردید. این محصول به‌خوبی از عهده مدیریت و بهبود کارایی و رفع عیب‌های موجود برمی‌آید.
Cisco Prime Infrastructure که جایگزینی محصولات نسل قبلی نظیر Cisco Works LMS می‌باشد، یکی از شاهکار‌های سیسکو است. این نرم‌افزار که دارای ماژول‌های مختلفی است، به جز پایش‌کردن شبکه، قابلیت‌های بسیار زیاد دیگری نیز دارد. با استفاده از هشدارها و راهنمایی‌هایی که این نرم‌افزار در اختیار شما قرار می‌دهد، می‌توانید مسیریاب‌ها، سوئیچ‌ها و دیواره‌های آتش شبکه را به‌راحتی پیکربندی کنید. همچنین انجام تنظیمات QoS و پایش وضعیت ترافیک شبکه پس از راه‌اندازی QoS، از قابلیت‌های این نرم‌افزار است. این نرم‌افزار نیز مبتنی ‌بر لینوکس می‌باشد.

دانلود پیوست


نظرات

بدون نظر
شما برای نظر دادن باید وارد شوید

مشخصات خبر

تاریخ ایجاد: 2 بهمن 1396

برچسب‌ها

امتیاز

امتیاز شما
تعداد امتیازها: 0